10 arsye pse duhet të konsumoni bananen

Ushqime

10 arsye pse duhet të konsumoni bananen

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 21:23
Foto ilustrim

Bananet jane cilesuar si superushqim, janë plot me minerale dhe vitamina. Kanë flavonoide dhe polifenole që bëjnë mirë për shëndetin. Përmbajnë gjithashtu vitamine C dhe antioksidantë që luftojnë infeksionet e ndryshme. Kaliumi i bananeve mban në kontroll zemrën dhe presionin e gjakut. Vitamina B6 siguron 28% të asaj që na nevojitet për të parandaluar aneminë. Ndërsa fibrat ndihmojnë sistemin tretës. Nëse i dashuroni bananet po ju japim 10 arsye pse duhet t'i konsumoni ato.

1. Bananet janë të dobishme në rastin e diabetit pasi rregullojnë nivelin e sheqerit në gjak.

2. Ato janë të pasur me kalium që zvogëlon rrezikun e problemeve kardiovaskulare.

3. Janë të pasura me fibra, kështu që ndihmojnë tretjen, parandalojnë kapsllëkun dhe ndihmon kardiovaskularë.

4. Vitamina B6 lufton inflamacionin, përmirëson funksionin e sistemit nervor dhe lehtëson dhimbjen.

5. Duke qenë të pasura me kalium dhe minerale të tjera e bëjnë trurin më të mprehtë.

6. Përmbajtja e lartë e hekurit stimulon prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut, janë të shkëlqyera në rastin e anemisë.

7. Të pasura me tripofan përmirësojnë gjenden shpirtërore dhe parandalojnë depresionin.

8. Ato përmirësojnë përthithjen e kalciumit në trup dhe i mbajnë kockat tona të shëndetshme.

9. Bananet janë një shërim i mundshëm për kancerin e veshkave dhe për të shmangur formimin e gurëve në veshka.

10. Konsumi i tyre para dhe pas stërvitjet rrit nivelin tuaj të energjisë dhe siguron ushqyesit e nevojshëm për muskujt.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat