Ideale për një drekë të shpejtë: Rolata të imta të bëra me gjoks pule dhe perime

Ushqime

Ideale për një drekë të shpejtë: Rolata të imta të bëra me gjoks pule dhe perime

Më: 3 tetor 2022 Në ora: 06:58
Rolata

Rolatat gatuhen shpejt dhe do të keni një ushqim të shijshëm dhe të shëndetshëm

Përbërësit:

– 500 gr copa pule të prera hollë,
– hudhër pluhur,
– spec djegës,
– kripë,
– piper,
– spec të verdhë,
– spec të kuq,
– karota,
– uthull aromatike,
– 2 lugë vaj ulliri,
– domate,
– tranguj për sallatë.

Përgatitja:

1. Copat e prera lyeni me pluhurin e hudhrës, specin djegës, kripë dhe piper.

2. Në tavë skare nxehni pak vaj luledielli dhe piqni specat e prerë për së gjati dhe karotat.

3. Kur të zbuten pak dhe të marrin ngjyrë, hiqni nga zjarri.

4. Fërgoni në zjarr të fortë copat e mishit nga të dyja anët rreth pesë minuta.

5. Hiqni nga zjarri, mbushni me perimet e fërguara, mbështillni në formë rolate dhe shërbeni me uthull aromatike, domate dhe tranguj.

Ju bëfshin mirë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat