​Pesë idetë kryesore për një vakt të shëndetshëm gjatë pushimit

Ushqime

​Pesë idetë kryesore për një vakt të shëndetshëm gjatë pushimit

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 17:42
Foto ilustrim

Çokollata dhe sheqeri janë miq të paqëndrueshëm dhe të vështirë për t'u hequr qafe, ato janë kudo rreth nesh. Ka edhe zgjedhje të tjera, por nëse është më e lehtë për ju, një pushim i shëndetshëm nuk do të thotë se duhet ta harroni plotësisht çokollatën. Lexoni sugjerimet tona për ushqime të shëndetshme që mund t'i hani në punë pa pendim.

Kakao

Kakaoja, nga e cila prodhohet çokollata, është një nga ushqimet më të shëndetshme në botë. Zgjidhni çokollatën me 70 për qind ose më shumë kakao dhe ndaloni në 4-5 shufra.

Djathë dhe bajame

Një grusht bajame të kombinuara me disa kubikë djathë të imët është një mënyrë fantastike dhe e shëndetshme për të qëndruar deri në darkë! Proteinat nga djathi do t'ju mbajnë të ngopur dhe meqenëse bajamet nuk kanë karbohidrate, truri juaj nuk do të ngadalësohet fare pas kësaj rostiçeri.

Çaj dhe fruta

Nëse jeni duke vdekur për diçka të ëmbël pasdite, nuk jeni i vetmi. Në fund të fundit, britanikët kanë bërë një institucion nga rostiçeri i pasdites - një çaj të zi të hollë me kafeinë dhe biskota me krem dhe marmelatë. Në një version më të shëndetshëm, zgjidhni një filxhan çaj jeshil dhe fruta. Molla është perfekte, dhe për ata që nuk e pëlqejnë mjaftueshëm të ëmbël, ka dardha dhe banane. Zgjidhni frutat që janë në stinë, dhe kur nuk janë - të thata janë edhe më të ëmbla.

Arra

Kur nuk keni kohë, mos mashtroni! Sot pothuajse çdo dyqan ofron një “përzierje studentore” arrash, të pasura me acide yndyrore të pangopura, të cilat pak njerëz i konsumojnë mjaftueshëm. Ju gjithashtu mund të mbani një qese me kikirikë në çantë - për raste urgjente, kur takimi zgjat.

Kos

Kosi, veçanërisht jogurti funksional, me fibra dietike dhe kultura qumështi, është një shtesë e shëndetshme për çdo vakt dhe është veçanërisht i mirëpritur si meze e lehtë. Vetëm, si një meze të lehtë, ose i përzier me lajthi dhe boronica, nëse keni kohë të mendoni paraprakisht për kombinime të shijshme dhe të shëndetshme.

Perimet

Perimet kërkojnë përgatitjen më të madhe: për shembull, karotat duhet të lahen, të qërohen dhe të copëtohen. Por kur të shijoni karotat e rritura organikisht plot shije, do t'ju kthehet dëshira për të investuar atë kohë. Kombinojeni me një ose dy lugë humus dhe nuk do t'i ktheheni kurrë patatinave. Dhe nëse ktheheni, le të jetë lakër jeshile e shijshme ose patate të skuqura mollë.

Gjëja më e mirë në lidhje me zgjedhjet e ushqimeve të shëndetshme është se ato ju bëjnë të ndiheni të ngopur dhe ju japin energji të mjaftueshme për të gjitha aktivitetet tuaja të përditshme. Në ndryshim nga zgjedhjet e pashëndetshme, të cilat shoqërohen me një ndjenjë kënaqësie afatshkurtër, e cila ndonjëherë pasohet me pendim, dhe më shpesh me plogështi dhe rënie të energjisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat