Ushqimi i Krishtlindjeve: Si të qëndroni në formë gjatë festave

Ushqime

Ushqimi i Krishtlindjeve: Si të qëndroni në formë gjatë festave

Më: 15 dhjetor 2022 Në ora: 08:43
Foto ilustrim

Sezoni i festave është një kohë për festime dhe kënaqësi, por mund të jetë gjithashtu një kohë kur zakonet e shëndetshme të të ushqyerit lihen mënjanë. Tundimi për të tepruar me ushqime të pasura dhe me kalori është i fortë dhe ritmi i ngarkuar i sezonit mund ta bëjë të vështirë gjetjen e kohës për stërvitje të rregullt. Megjithatë, me pak planifikim dhe disiplinë, është e mundur të shijoni festimet pa sakrifikuar shëndetin dhe fitnesin tuaj.

Bëni një plan

 Vendosni se cilat ditë dhe afate kohore do të funksionojnë për ju dhe përmbajuni atij orari sa më shumë që të jetë e mundur. Nëse e dini se nuk do të keni kohë për një stërvitje të plotë, përpiquni të paktën të përshtateni në një shëtitje ose vrap të shpejtë.

Mos e teproni

Po, është joshëse të kënaqeni me të gjitha ushqimet e shijshme të festave, por mbani mend se çelësi është moderimi. Qëndroni në porcione më të vogla dhe rezistoni dëshirës për t’u kthyer për ndihmë të dytë.

Lëvizni

Vetëm sepse jeni në shtëpi për pushime nuk do të thotë që duhet të rrini në divan. Gjeni kohë për disa aktivitete fizike çdo ditë, edhe nëse është vetëm një shëtitje e shpejtë në bllokonin e shtëpisë.

 Shmangni konsumimin e tepërt të alkoolit

 Është e lehtë të kapeni nga fryma e festave dhe të teproni me pijet alkoolike. Por, alkooli i tepërt mund të kompensojë shpejt çdo përparim që keni bërë në drejtim të qëndrimit në formë. Pra, pini me përgjegjësi dhe kufizoni veten në një ose dy pije në ditë.

Bëni zgjedhje të shëndetshme

Kur bëhet fjalë për festat e fundvitit dhe për të ngrënë, zakonisht ka shumë ushqime të pashëndetshme për të zgjedhur. Por, kjo nuk do të thotë që ju duhet të kënaqeni me to. Kërkoni opsione më të shëndetshme ose sillni pjatën tuaj për ta ndarë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat