​Arrat – me të drejtë në listën e ushqimeve më të shëndetshme

Ushqime

​Arrat – me të drejtë në listën e ushqimeve më të shëndetshme

Më: 28 dhjetor 2022 Në ora: 16:38
Foto ilustrim

Arrat ofrojnë lëndë ushqyese të rëndësishme që mbështesin shëndetin e trurit dhe provat shkencore sugjerojnë se ato mund të luajnë një rol në ruajtjen dhe përmirësimin e shëndetit kognitiv.

Ato kanë vërtet shumë përfitime ushqyese dhe me të drejtë janë në listën e 30 ushqimeve më të shëndetshme që duhet të hani çdo ditë, si dhe në listën e ushqimeve më të mira për zemrën, siç raporton Real Simple.

Mbështetje imune

Një porcion prej 25 gramësh me arra është i mbushur me lëndë ushqyese të rëndësishme, duke përfshirë proteina, fibra dhe magnez, të cilat janë të rëndësishme për të mbështetur shëndetin e përgjithshëm.

Arrat janë gjithashtu një burim i mirë i vitaminës B6 dhe një burim i shkëlqyer i bakrit, të cilët kontribuojnë në funksionimin normal të sistemit imunitar.

Yndyra të shëndetshme

Arrat janë unike në mesin e arrave, sepse ato përmbajnë pothuajse tërësisht yndyra të shëndetshme, të pangopura.

Në fakt, arrat janë arra e vetme e pasur me acid alfa-linoleik - ALA, e cila është lidhur me shëndetin e zemrës, shëndetin e trurit dhe përfitimet antiinflamatore.

Antioksidues

Ndër arrat, arrat kanë sasinë më të madhe të polifenoleve. Këto janë antioksidues bimorë që mund të luajnë një rol të dobishëm në ruajtjen e shëndetit në mënyra të ndryshme, duke përfshirë shëndetin e zemrës, shëndetin kognitiv dhe inflamacionin.

Shëndeti i zorrëve

Hulumtimet tregojnë se arrat mund të jenë një zgjedhje e mirë për shkak të vetive të tyre prebiotike, të cilat mbështesin shëndetin e zorrëve dhe nxisin rritjen e baktereve të dobishme.

Shëndeti kognitiv

Arrat ofrojnë lëndë ushqyese të rëndësishme që mbështesin shëndetin e trurit dhe provat shkencore sugjerojnë se përfshirja e arrave në dietë mund të luajë një rol në ruajtjen dhe përmirësimin e shëndetit kognitiv gjatë procesit të plakjes.

Për shembull, sipas një studimi të botuar në The Journal of Nutrition, Health & Aging, arrat mund të ndihmojnë në përmirësimin e performancës në testet e funksionit njohës për kujtesën, përqendrimin dhe shpejtësinë e përpunimit tek të rriturit.

Menaxhimi i peshës

Disa ushqime janë të dobishme për të siguruar një ndjenjë të ngopjes dhe kënaqësisë, dhe hulumtimet tregojnë se arrat mund të jenë një prej tyre. Rritja e konsumit ditor të arrave me vetëm 12 gramë lidhet me një rrezik më të ulët të obezitetit.

Rekomandohen rreth 40 gramë arra në ditë, që korrespondon me një grusht të vogël. Nëse i hani çdo ditë, pas një kohe do të mjaftojnë sasi më të vogla.

Si rregull, arrat nuk kanë shumë kalori, por ato mund të bëhen bomba kalori në ëmbëlsira, pra në kombinim me sheqerin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat