Ditët e fundit të plazhit/ Pushuesit e vjeshtës mbajnë hapur sezonin turistik në Vlorë

Vlora

Ditët e fundit të plazhit/ Pushuesit e vjeshtës mbajnë hapur sezonin turistik në Vlorë

Më: 19 shtator 2021 Në ora: 19:12
Foto

dhe në javën e tretë të vjeshtës, në plazhet e Vlorës ende ka pushues, që kryesisht zgjedhin këtë kohë të vitit për qetësinë dhe çmimet më konkurruese.  Kreu i dhomës së Tregtisë, thotë se ky ishte sezoni i rigjallërimit të turizmit, por jo ai që pritej.

Shirat e vjeshtës kanë nisur dhe temperaturat kanë shënuar rënie, por kjo nuk i ka larguar pushuesit e Shtatorit nga bregdeti shqiptar.

Në Vlorë, të shumtë janë serbët dhe Ukrainasit krahas shqiptarëve të Kosovës.

“Jam për herë të parë në Shqipëri dhe në asnjë moment nuk e kam ndier tensionin që ka karakterizuar marrëdhënien mes vendeve tona ndër vite. Njerëzit janë të mrekullueshëm dhe çmimet të kënaqshme. Do ta sugjeroj Shqipërinë si destinacion për pushime tek miqtë e mi në Serbi.”- shprehet pushuesi serb.

Politikat e lehta kufizuese ndaj Covidit, e ktheu Shqipërinë në destinacion krahas çmimeve që për të huajt konsiderohen të arsyeshme.

“Masat më të lehta anti-kovid që ka vendosur Shqipëria janë një prej arsyeve pse jemi me pushime këtu! Çmimet konkurruese në krahasim me vendet e tjera është një tjetër. Është vetëm dita e ime e parë në Vlorë, por përshtypjet janë pozitive.”- shprehet pushuesi.

Nuk ishte në kuotat e saj më të mira, por ishte në kuotat e shpresës”- tha ai.

Krahas kaosit në qytet, pastrimi ishte një prej problemeve kryesore të verës në Vlorë.

Shqetësimi mbetet prezent edhe pse numri i turistëve është shumë herë më i ulët.

“Nuk ka qenë shumë i pastër”

“Ka pasur mbeturina”

Operatorët turistikë në vazhdimësi kanë kërkuar më shumë angazhim nga bashkia e Vlorës për një qytet të pastër!

“ E vërtetë që nuk ishte në lartësinë e duhur, për t’u kthyer turistëve atë që pamjen që kishin bizneset."- shprehet Arben Breshan

Në një kohë kur sezoni turistik zyrtarisht mund të konsiderohet i mbyllur, pushuesit nuk mungojnë as në plazhet e tjera.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat