Përmbytjet në Vlorë: Uji i Vjosës arrin nivelin 8 metra, evakuohen 37 familje

Vlora

Përmbytjet në Vlorë: Uji i Vjosës arrin nivelin 8 metra, evakuohen 37 familje

Më: 12 dhjetor 2021 Në ora: 16:49
Lumi Vjosa

Për herë të parë në histori, niveli i lumit Vjosë ka arritur në 8 metra.

Në Vlorë janë evakuuar mbi 37 familje dhe 30 hektarë tokë janë nën ujë dhe situatë problematike paraqitet edhe në Korçë dhe Gjirokastër.

Intensiteti i lartë i reshjeve të shiut ka shkaktuar përmbytje në qarkun e Vlorës. Lumi Vjosë ka sjellë prurje të mëdha, e si pasojë në disa zona janë përmbytur toka e shtëpi të banorëve. Banorët kanë nisur evakuimin, dhe të shpëtojnë ç’të mundin nga vërshimi i ujit.

Situata më problematike është në urën e Mifolit ku shtabi i Emergjencave është përqendruar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat