Kastro dhe Morales kundër trupave amerikane në Haiti - Bota Sot
Kastro dhe Morales kundër trupave amerikane në Haiti

Bota

Kastro dhe Morales kundër trupave amerikane në Haiti

Më: 24 janar 2010 Në ora: 18:30

Ish presidenti i Kubës, Fidel Kastro, ka pyetur se përse Shtetet e Bashkuara dhe vendet tjera kanë dërguar trupa në Haitin e goditur nga tërmeti i fuqishëm. Ai ka thënë se prania ushtarake pengon bashkëpunimin ndërkombëtar.

Në kolumnën e botuar në gazetën shtetërore Kastro ka shkruar se “Uashingtoni ka vendosur trupa për të okupuar territorin e Haitit”.

Presidenti i Bolivisë Evo Morales ka ftuar Kombet e Bashkuara të dënojnë atë që ai e ka cilësuar “okupim të Haitit”.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...