Vriten shtatë anëtarë të komisionit zgjedhor në Niger

Afrika

Vriten shtatë anëtarë të komisionit zgjedhor në Niger

Më: 21 shkurt 2021 Në ora: 21:01
Foto ilustrim

Shtatë anëtarë të komisionit zgjedhor të Nigerit (CENI) janë vrarë gjatë balotazhit të zgjedhjeve presidenciale të vendit kur automjeti i tyre hasi në një minë dhe shpërtheu në rajonin e trazuar perëndimor të Tillaberit.

Vendi vuan rregullisht sulme nga grupe të armatosura dhe ishte rritur për të mbrojtur sondazhin e së dielës, në të cilën automjeti i përkiste CENI dhe që mbante punëtorë zgjedhorë në qendrat e tyre të votimit goditi një minierë në komunën rurale të Dargol në jugperëndim, tha Harouna Mounkaila, zv. kryetar i degës lokale të komisionit.

“Ata po largoheshin për të hedhur kutitë e votimit dhe anëtarët e qendrës së votimit”, tha Moukaila agjencisë së lajmeve reuters, duke shtuar se tre punëtorë të tjerë u plagosën rëndë, raporton aljazeera.

Tillaberi është në zonën tre-kufitare të Niger, Burkina Faso dhe Mali, ku grupet e armatosura të lidhura me al-Qaeda dhe ISIS-it kanë forcuar këmbët e tyre, duke ndërmarrë sulme të shpeshta dhe bërë pjesët perëndimore të Sahelit të paqeverisshme.

Ndryshe, kandidati i partisë rning, Mohamed Bazoum, po përballet me ish-presidentin, Mahamane Ousmane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat