Konflikti në Etiopi: Mungesa e ushqimit po prek më shumë se 400,000 njerëz paralajmëron OKB

Afrika

Konflikti në Etiopi: Mungesa e ushqimit po prek më shumë se 400,000 njerëz paralajmëron OKB

Më: 3 korrik 2021 Në ora: 18:46
Foto ilustrim

Luftimet e fundit në rajonin Tigray të Etiopisë kanë rezultuar se uria tani po prek më shumë se 400,000 njerëz, thonë zyrtarët e KB, raporton BBC.

Në takimin e tyre të parë publik mbi krizën, anëtarët e Këshillit të Sigurimit të KB paralajmëruan se deri në 33,000 fëmijë ishin kequshqyer rëndë.

Zyrtarët thanë se një tjetër 1.8 milion njerëz ishin në prag të urisë si rezultat i konfliktit tetë-mujor.

Ata gjithashtu paralajmëruan për përplasje të mëtejshme pavarësisht nga shpallja e një armëpushimi.

Qeveria etiopiane, e cila ka luftuar forcat rajonale në Tigray, shpalli një armëpushim të njëanshëm të hënën.

Sidoqoftë, rebelët u zotuan të dëbojnë "armiqtë" e tyre nga rajoni dhe ka pasur njoftime për përplasje sporadike ndërsa presioni ndërtohet ndërkombëtarisht që të gjitha palët në konflikt të tërhiqen.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat