Zimbabve, të paktën 100 elefantë kanë ngordhur për shkak të mungesës së ujit në parkun më të madh kombëtar

Afrika

Zimbabve, të paktën 100 elefantë kanë ngordhur për shkak të mungesës së ujit në parkun më të madh kombëtar

Më: 15 dhjetor 2023 Në ora: 06:18
Foto ilustrim

Të paktën 100 elefantë kanë ngordhur në parkun më të madh kombëtar të Zimbabvesë pasi gropat e ujit janë tharë, tha një grup ndërkombëtar për mirëqenien e kafshëve.

Fondi Ndërkombëtar për Mirëqenien e Kafshëve (IFAW) tha se ” i nxehti ekstrem ka reduktuar gropat dikur të bollshme të ujit në pellgje me baltë” në Parkun Kombëtar Hwange.

“Të paktën 100 elefantë janë raportuar tashmë të ngordhur për shkak të mungesës së ujit,” tha IFAW në një deklaratë.

Hwange mbulon më shumë se 14,600 kilometra katrorë (5,600 milje katrore) dhe është shtëpia e rreth 45,000 elefantëve.

“Pavarësisht se ka 104 gropa me ujë, autoritetet e parkut thonë se nuk mjafton dhe nuk përshtatet me temperaturat ekstreme, duke detyruar kafshët e egra të ecin në distanca të gjata duke kërkuar ushqim dhe ujë”,” tha IFAW.

Në shtator, Autoriteti i Menaxhimit të Parqeve dhe Jetës së Egër të Zimbabvesë raportoi “shumë kafshë”; duke lëvizur nga parku kombëtar në Botsvanën fqinje në kërkim të ujit dhe ushqimit.

Në vitin 2019, më shumë se 200 elefantë ngordhën në vendin e Afrikës jugore, sipas IFAW, i cili tha se “fenomeni po përsëritet”.

Zimbabve ka rreth 100,000 elefantë, popullsia e dytë më e madhe në botë dhe pothuajse dyfishi i kapacitetit të parqeve të saj, thonë konservatorët.

Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike e ka klasifikuar Afrikën Jugore si një rajon në rrezik, duke u përballur me një probabilitet të shtuar të nxehtësisë ekstreme dhe reduktimit të reshjeve për shkak të ngrohjes globale.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat