Haradinaj përshëndet ndryshimet kushtetuese në Maqedoni - Bota Sot
Haradinaj përshëndet ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

Aktuale

Haradinaj përshëndet ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

Më: 11 janar 2019 Në ora: 20:39
Ramush Haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka përshëndetur ndryshimet kushtetuese për emrin e Maqedonisë.

Nëpërmjet një shkrimi në Facebook, Haradinaj thotë se një veprim i tillë e dërgon rajonin drejt paqes së përhershme.

“Përshëndes votimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë, për ndërrimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë Veriore, si hap madhor në rrugën e integrimeve euro-atlantike të shtetit fqinj. Kjo ngjarje me peshë në historinë e re të Ballkanit Perëndimor është shpresë që rajoni ynë po shkon drejtë paqës së përhershme. Përgëzoj homologun tim Zoran Zaev për vizionin e dëshmuar properëndimor dhe shqiptarët në Maqedoni për rolin kyç në këto ndryshime.RH”, thotë Haradinaj.

Pro ndryshimeve në Maqedoni kanë votuar 81 deputetë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...