Abazi: Thaçi i mbaruar, Veseli së shpejti jashtë politikes - Bota Sot
Abazi: Thaçi i mbaruar, Veseli së shpejti jashtë politikes

Aktuale

Abazi: Thaçi i mbaruar, Veseli së shpejti jashtë politikes

Nga: A.M. Më: 19 janar 2019 Në ora: 19:14
Haki Abazi

Njohësi i çështjeve politike në vend, Haki Abazi,ka reaguar pas deklaratave të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli.

Ai përmes një postimi në Facebook, ka thënë se shkrimet e Thaçit tregojnë “servilitetin pakusht dhe shpurthjet e për të paraqitur veten se kinse është proevropian dhe proamerikan”.

Kurse për Veselin, ka shkruar se “Sulmet dhe ofensivat kundrejt opozitës dhe gjuha e ulet po tregon friken e pafund, pasigurinë në shtim dhe sigurisht edhe dobësinë”

Postimi i plotë:

Pat pozicioni i Thacit dhe arroganca e Veselit       

Shkrimet e Thacit, kushdo qe eshte duke i shkruar, tregojne servilitetin pakusht dhe shpurthjet e per te paraqitur veten se kinse eshte proevropian dhe proamerikan. Si duket i ka perfundu loja me k.. por edhe kjo loja e hipokrizise dhe djallezise e tradhetive politike e ka sjellur ne pat pozicion. Pat pozicioni i degergjikut te tij ka dy dilema: Me rrezu qeverine behet keq sepse qeveria e ardheshme eshte qeveri e kthimit te madhe dhe shpetimit te Kosoves. Mos me rrezu kete qeveri tregon qarte qe nuk e ka nen kontrolle gjendjen ashtu siq ka menduar dhe ju ka thene kur e ka nenshkruar demarkacionin me Malin e Zi. Ne fakt Thaci moti kohe eshte i mbaruar, pyetja eshte se si shkon, duke e deshtuar vendin apo duke e plagosur vendin, shkuarje me ndere nuk ka. Nj:e gje Thaci duhet ta kete te qarte qe qytetaret e Kosoves e respektojne dhe e duan edhe SHBA-te edhe Unionin Evropian dhe ky nuk eshte as drejtimi e as vizioni i tij por i qytetareve te vendit. Dashuria per SHBA dhe vizioni per BE nuk eshte e krijuar dhe e shtruar me, servilitet, hipokrizi, korrupcion, krim e tradheti, ajo rruge eshte pjese e identitieti dhe te qenurit shqiptar.

Ne anen tjeter Veseli nuk po mundet me msheh qgjuhen e rrugaqerise nga fakti qe nje dite se shpejti do te jete jashte politikes.Sulmet dhe ofanivat kundrejt opozites dhe gjuha e ulet po tregon friken e pfaund, pasigurine ne shtim dhe sigurisht edhe dobesine. Sa here qe flet krekoset se ai eshte nejriu qe e mbron Kosoven e jo te tjeret. Por Kosoven nuk e kemi pare qe eka mbrojtur Veseli, ne fakt Ksova eshte demtuar nga Veseli dhe punet e tij te liga. E vetmaj parti qe nuk kapranuar rezultatet dhe ka bere vjedhje industriale te votave eshte PDK dhe Lista Srpska. E vetmja parti qe ka bere rregulla me force dhe ka shkelur kushtetuten per te mbetur ne fui eshte PDK, e vetmaj parti qe eshte ne pushtet si rezultat i vrasjeve dhe eliminimit fizik dhe kerncimeve ndaj openenteve politike eshte PDK e udhehqur nga Thaci dhe Veseli.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...