Geci tregon se si “komandantët e Rognerit” vjedhnin farmerka në Zvicër, flet edhe për atentatet e para ndaj tij - Bota Sot
Geci tregon se si “komandantët e Rognerit” vjedhnin farmerka në Zvicër, flet edhe për atentatet e para ndaj tij

Aktuale

Geci tregon se si “komandantët e Rognerit” vjedhnin farmerka në Zvicër, flet edhe për atentatet e para ndaj tij

Nga: N.H Më: 20 janar 2019 Në ora: 19:47
Vëllëzrit Geci

Esat Geci, njëri prej vëllezërve Geci nga Llausha përmes një postimi të gjatë në llogarinë e tij në Facebook, ka rrëfyer disa ngjarje të padëgjuara më parë.

Esati ketë e bëri në ditën kur vëllai i tij Gania po feston ditëlindjen e tij.

Ai thotë se Gani Geci, me urdhër te komandantit Legjendar, Adem Jashari, ishte ndër të parët që realizoi me sukses aksionet e para kundër forcave serbe.

“Gani ishe ballë hapur ndaj atyre që shitshin trimëri dhe u bënin patriotë prej Zvicre e Gjermanie, ata në kohën kur t’i bëje aksione, këta vjedhnin farmerka nëpër Zvicër, ata ishin në zonat operative të Gjermanisë, Zvicrës, Suedisë dhe Austris”, ka shkruar ndër tjerash ai.

Më poshtë gjëni postimin e plotë të Gecit pa ndërhyrje:

Te nderuar miq sot me 20.01 është një dit e veqant sepse ka ditlindjen Vllau im Gani Geci te kesh nje vlla si Ganiu êshtë knaqsi por njeherëshi dhe krenari sepse Gani ti je ai qe ne gjdo hapa te jetes tënde neve si vllëzer dhe familje na ke bër gjithmon te jemi krenar me ty, Qysh i ri neve vëllëzërve dhe familjes në pergjithsi na ke bër krenar e di se qysh i ri ja ke fillu te kesh pergjithsi për familje dhe nga rinija deri me sot kurr su nale sa qe nuk ke kursy as jeten tenede për ne si familje.

Neve Vëllëzërve Geci na ke bër të jemi gjithmon ball hapur dhe te mburremi me ty dhe me sakrificen tende edhe pse une isha femi kur ti ja fillove te mbash pergjithsi familjare por as një gjë nuk e harroj se qka ke bër ti per neve dhe familjen ton u rrite me mund sakrific por kurr nuk u ndale ne qeshtjen Kombtare ishe nje djal me plot energji dhe vullent. Me kujtohet demostrat e vitit 89 kur u nise kemb pêr prishtin qe te jesh pjes e demostratave te studentëve te asaj kohe sepse edhe vet ishe student i dalluar dhe ne ato demostrata te studentve ndenjet pa hanger pa pi vetem Kosova te fiton lirin por nuk u ndale erdhi viti 1991 ju bashkove luftes per qlirimin e Kosoves nese nuk gaboj ka qen Janari kur forcat serrbe e rrethekun familjen Jashari dhe komandantin Adem Jashari por ti ishe i pari qe i dole ne ndihme Familjes Jashari dhe me pushkë ne dor ishe aty nder te paret por nuk shkoj gjat dhe ne vitin 1992 Me urdher te Komandantit Adem Jashari ishe nder te paret qe kryve aksonin kunder forcave serrbe,por nga viti 1991 kurr nuk e leshove pushken për qlirimin e Kosoves deri sa Kosova u qlirua edhe pse ke pasur shum pengesa nga bandat dhe krimilet por prap su ndale sepse me vete e kishe gjith familjen dhe shok e miq, Gani ishe ball hapun ndaj atyre qe shitshin trimni dhe u bejshin patrijota prej Zvicre e Gjermanie ata ne kohen kur ti bejshe aksijone vjedhshin fermerka neper Zvicër ata ishin ne zonat operative te Gjermanisë Zvicrës Suedisë Austrisë e etj.Kur u takojshe me keta patrijota te 98 dhe të pashin ty edhe zani ju ndalej ,sepse ti ishe i pari qe ja ktheve pushken Serrbis por neve dhe familjes gjithmonë ishim krenar me ty dhe veprat tua te nje njeriu plot dije vullent te paparë.Me kujtohet fillimet e para te luftes ti u gezove dhe the Kosoves poj vjen liria, dhe kan do qe e takojshe ju thoshe kapne pushken por me kujtohet edhe kur disa patrijota te sodit pershendetshin me grusht u ulshe bisedojshe me ta dhe ju thojshe a e keni koken ne Moskë a me kujtohet kur disa femi pershendetshin me grusht ti u ndale e jav shpjegove keshtu duhet jo ashtu me kujtohet një gje qe pas ramjes se komandantit Adem jashari erdhen dy Gazetar njeri ishte Bajrush Morina dhe Ilaz Bylykbashi te than Gani kena mendu qe UÇK-ja ka njerz te meqem dhe te shkollum por disa qe i pash skish sen prej tyne por dil para Gazetarve the thuj une jam Komandanti i UÇK sê ,the jo se është pergjithsi e madhe por me te vertet ti ishe Komandant sepse skish më te madh se ti për luftë

Me Kujtohet kur kriminelt dolen ne prit dhe me plagosen mu, Gani dhe une isha pa vetdije por ti kishe ardh te une por une nuk kisha fuqi te flas sepse kisha humbur shum gjak por kur e ndegjova zërin tënd Zoti me jepi fuqi dhe i qela syt dhe me the a je gjall o vëlla une ta ktheva gjall, por ti ma heke nje mbules mbi trupin tim dhe i shikove këmbët dhe plaget dhe me the,a spo mundesh mej leviz kamt hiq a, kur e pash fetyren tande ne at gjendje zoti me jepi fuqi dhe e leviza nje gisht te këmbes, aty me the per hajt te kofshin plumat e kumunistave dhe marksistve lelinisatave me lot ne sy ma ktheve shpinen dhe the kan prek aty ku nuk u dasht, dhe mbas nje kohe erdhen disa njerz dhe ju the vallun e kam rat te pa levizshem por mane mend sot qka po ju tham e kemi luft me serrbi e spo du me luftu edhe me shqiptar por kur ta largojm serrbi dot flasim por ashtu bane siq the merre me mend edhe ne at gjendje te rand qe ishum ti Kosoven e dojshe ma shum se veten tande dhe neve si familje por kur te clirohet Kosova dot kemi pun se keni prek në familjen e Bajraktarit të Llaushes. Gani me ty se bashku i kemi kalu të gjitha sepse ishe frymzim dhe fuqi e jona dhe familjes ton ,ti ishe ai që qdo situat qe kishum nevoj ti ishe aty pran familjes shokve mqive dhe ku do qe kishte nevoj ti ishe i pari Edhe ne luftë edhe ne paqe ishe i pa lodhshem dhe i pa thyeshem pas qlirimit të Kosoves perjetove shum vujtje dhe sakrific por kurr nuk u ndale dhe gjdoher ishe ma i fort por nga dita qe te tradhtuan dhe ti vran shokt aty ke qen i pa ndalshem ti nuk u ndale kurr dhe nuk lam gur pa lekundur qe kriminelet dhe urdhansit te dalin para drejtsis te cilen ka mungu deri me sot Luftove me pushk ne dor pa ndal deri sa Kosoven e shkeli kemba e Natos .Gani ti neshkruve me doren tane pamvarsin e shtetin të Kosoves të cilin ti punove pau ndalur dhe mbete ne historin e Kosoves ai qe me mund e sakrific punove qe sot Kosova dhe ne te gezojm ket shtet edhe ne si familje gjithmon ishum me ty por ti ishe ai qe kurr su lodhe vetem Kosova te ket shtetin qe shum breza u flijuan ta ken, por edhe kemi pas shum vujtje shum mund por ja dolem dhe gjithher ishum ma te fort sepse ishum te pathyshem dhe te bashkuar ashtu siq duhet por ne si familje te falenderojm ne gjdo sekond te jetes që bëre shum për të gjith ne, andaj ne ket dit te shenuar per ty ta uroj ditlindjen dhe të them jam krenar qe kam nje vëlla si ti, jo vetem une por e gjith familja jon te jemi mirnjohes për gjithqka qe ke bër sepse dite të rrështohesh dhe te jesh aty ku e lypke Kosova.E di keto skam pasur mundsi ti tham as nje her ne sy por dije qe ti je energjija dhe fuqina e jon Në Vëllëzërit jemi krenar qe kemi nje valla si ti dhe gjithher dot jem te pa thyshem siq kemi qen gjithher sepse sot pas 20 viteve te pas luftes kemi mashkuj edhe dhjet her ma shum se ne kohnat e veshtira qe i kishim ne por gjithher kemi dal fitimtar dhe te pa thyshem.Zoti te bekoft ty dhe gjitha te mirat qofshin tek ti

Urime ishalla 100 vite se bashku gjitha te mirat e botes qofshin te ti dhe familja jon
Gëzuar Gëzuar Gëzuar edhe 100 Vllau im.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...