Cilat janë 13 vendet që kanë tërhequr njohjen – sipas Daçiqit? - Bota Sot
Cilat janë 13 vendet që kanë tërhequr njohjen – sipas Daçiqit?

Aktuale

Cilat janë 13 vendet që kanë tërhequr njohjen – sipas Daçiqit?

Më: 23 janar 2019 Në ora: 12:26
Ivica Daçiq

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, duke reaguar ndaj pohimeve të ministrit të Jashtëm të Kosovës, Behgjet Pacollit, se “Serbia po u jep ndihma financiare dhe armë disa vendeve të vogla afrikane në shkëmbim të tërheqjes së njohjeve të Kosovës”.

Sipas shefit të diplomacisë serbe shteti i tij po përdor vetëm “të vërtetën, shpalljen e njëanshme të pavarësisë”.

Daçiq në deklaratën e tij dhënë të përditshmes së Beogradit, “V.Novosti”, ia rikujtoi Pacollit trembëdhjetë vendet që kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës: Madagaskarin, Ishujt Solomone, Lesoton, Surinamin, Grenadën, Komoret, Burundin, Dominikën, Sao Tome dhe Principen, Liberinë, Guineja Bisaon, Papua Guinenë e Re.

Kujtojmë se MPJ e Kosovës ka mohuar pohimet e ministrit serb për shumicën e tërheqjes së njohjeve për Kosovën. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...