Në Serbi thonë se nuk është koha e protestave, por e marrëveshjes me Kosovën - Bota Sot
Në Serbi thonë se nuk është koha e protestave, por e marrëveshjes me Kosovën

Aktuale

Në Serbi thonë se nuk është koha e protestave, por e marrëveshjes me Kosovën

Më: 12 shkurt 2019 Në ora: 11:40
Foto

Miliq ka theksuar se tani e rëndësishme për Serbinë është përfundimi i negociatave me Kosovën, pasi kjo është në interes të sigurisë së të gjithë rajonit.

Ajo ka kujtuar se për shkak të taksës ndaj Serbisë, gjenerali i Iowas ka anuluar vizitën e tij në Prishtinë. Sipas saj, ky është një mesazh i qartë i SHBA-ve ndaj institucioneve kosovare për mos heqjen e taksës.

“Dialogu tanimë ka ngecur dhe për këtë faji është në anën e Kosovës dhe jo të Beogradit” ka deklaruar Miliq për ‘Zërin e Amerikës’, transmeton lajmi.net.

Miliq mendon se në Kosovë ka më shumë probleme për të krijuar konsensus, kryesisht në elitën e pushtetit.

Tutje, ajo konstaton se marrëveshja në mes Maqedonisë dhe Greqisë duhet të jetë një model me të cilin mund të bien dakord Kosova dhe Serbia, dhe të dyja palët të kenë humbje dhe në të njëjtën kohë të marrin diçka.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...