Gjykata në Belgjikë mbyll thertoren që eksportoi mish të prishur në Kosovë - Bota Sot
Gjykata në Belgjikë mbyll thertoren që eksportoi mish të prishur në Kosovë

Aktuale

Gjykata në Belgjikë mbyll thertoren që eksportoi mish të prishur në Kosovë

Më: 18 mars 2019 Në ora: 19:48
Foto

Në verën e vitit 2017, autoritetet e Kosovës kapën 20 ton mish të ngrirë të skaduar.

Sipas drejtuesve të kompanisë “Vanlommel” ishte një gabim njerëzor dhe se mishi ishte dërguar për kafshë. Agjencia ushqimore FASFC konfirmoi se nuk kishte indikacione për mashtrim të qëllimshëm.

Por edhe pa qëllime mashtruese, akte të tilla janë të dënueshme. shkruan gazeta belge “Het Laatste Nieuws”.

Prokurori publik kishte kërkuar një gjobë prej 20,000 euro për thertoren dhe 4,000 euro për secilin prej drejtuesve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...