Asnjë komunë s’e ka përfunduar hartën zonale, për këtë s’mund të bëhet as ajo e Kosovës - Bota Sot
Asnjë komunë s’e ka përfunduar hartën zonale, për këtë s’mund të bëhet as ajo e Kosovës

Aktuale

Asnjë komunë s’e ka përfunduar hartën zonale, për këtë s’mund të bëhet as ajo e Kosovës

Më: 23 mars 2019 Në ora: 20:49
Harta fizike e Kosovës

Asnjë nga komunat e vendit ende nuk e ka finalizuar Hartën Zonale, e, si rrjedhojë e kësaj, nuk mund të bëhet as ajo e Kosovës.

Të gjitha komunat janë në proces të hartimit të këtij dokumenti, mirëpo vetëm Komuna e Ferizajt ka përfunduar rreth 90% të punës, raporton KTV.

Zyrtarë të saj thonë se ka mbetur vetëm pjesa e qytetit, si më e komplikuara.

Sipas Albion Sherifit nga Zyra për Informim e Komunës së Ferizajt, vonesat janë bërë pasi kanë dalë shumë pengesa, siç është plani zhvillimor i qytetit.

Mirëpo, sipas Lëvizjes Vetëvendosje, këto vonesa po bëhen vetëm sa për të dhënë leje ndërtimore pa kritere.

Por, këtë e mohojnë zyrtarë të Komunës së Ferizajt, duke thënë se pikërisht mosrealizimi i hartës ka ndikuar që të mos jepen leje ndërtimore.

Në Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, e pranojnë se ka pasur vonesa në këtë drejtim, por thonë që hartimi i dokumenteve të planifikimit hapësinor është proces që zhvillohet me komunitetin dhe për komunitetin, i cili kërkon shumë energji dhe kohë.

Në përgjigjen e këtij dikasteri thuhet se 60% e komunave janë në proces të hartimit të Hartës Zonale të Komunës, ndërsa komunat e tjera janë në përgatitje e sipër.

“Hartimi i dokumenteve të planifikimit hapësinor është proces që zhvillohet me komunitetin dhe për komunitetin, i cili kërkon shumë energji dhe kohë. Meqenëse planifikimi hapësinor në Republikën e Kosovës është duke kaluar në procesin e reformës ligjore, pjesa dërmuese e komunave janë duke i harmonizuar dokumentet e planifikimit hapësinor në fuqi me kërkesat ligjore që ka sjellë reforma. Vlen të theksohet se 60% e komunave janë në proces të hartimit të Hartës Zonale të Komunës, ndërsa komunat e tjera janë në përgatitje e sipër”, ka thënë Leutrim Sahiti nga MMPH.

Nga Instituti për Planifikim Hapësinor, po në këtë dikaster, ku bëjnë hartimin e Hartës Zonale të Kosovës, thonë se ky është proces shumë i komplikuar, duke shtuar se këto dokumente do të procedohen në shtator në Qeveri dhe Kuvend për aprovim.

“Jemi të sigurt se procesi është i komplikuar dhe nevoja për bashkëpunim në mes të komunave dhe këtij institucioni është e domosdoshme. Në këtë mënyrë do të evitohen problemet e mundshme që mund të na dalin nga procesi i vlerësimit të dokumenteve në fjalë”, ka thënë Luan Nushi nga Instituti për Planifikim Hapësinor, MMPH.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...