Stefanoviq: Deklarata për pajtimin e serbëve dhe shqiptarëve pa çështjen e statusit - Bota Sot
Stefanoviq: Deklarata për pajtimin e serbëve dhe shqiptarëve pa çështjen e statusit

Aktuale

Stefanoviq: Deklarata për pajtimin e serbëve dhe shqiptarëve pa çështjen e statusit

Më: 15 maj 2019 Në ora: 16:20
Borko Stefanoviq

Deklarata mbi pajtimin e serbëve dhe shqiptarëve, që do të shpallet së shpejti nga Partia e Lirisë dhe Drejtësisë (SSP), përmban elementet e procesit negociues Beograd-Prishtinë, rezultati i të cilit nuk do të ishte njohja e pavarësisë, por as konflikt i ngrirë.

Kështu deklaroi sot zëvendëskryetari i Partisë së Lirisë dhe Drejtësisë Borko Stefanoviq për portalin Istinomer.rs, duke shtuar se ky dokument pasqyron "një qasje realiste në zgjidhjen e problemit të Kosovës" dhe se ajo fillon nga nevoja për "pajtimin e dy popujve dhe nevojën për bashkëpunim midis institucioneve të dy entiteteve që nuk e kishim më parë".

"Këto janë institucione të tilla si prokurorët për krimin e organizuar, ndjekjet penale për krime lufte, gjykatat, mediat, dhe nevojën për bashkëpunim në fushën e kulturës, bashkëpunimit ekonomik ose bashkëpunimit për lirinë e lëvizjes. Në fakt, bashkëpunimi në të gjitha çështjet që në një farë mënyre mbetën më shumë përmes dialogut të Brukselit", tha Stefanoviq.

Ai shtoi se çështja e statusit nuk do të trajtohet në Deklaratën e Pajtimit, pasi sipas tij, "është e qartë se në pjesën tjetër të Serbisë statusi shikohet ndryshe dhe në Kosovë ndryshe".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...