Veseli kërkon nga Gjermania e Franca vendim të shpejtë për vizat - Bota Sot
Veseli kërkon nga Gjermania e Franca vendim të shpejtë për vizat

Aktuale

Veseli kërkon nga Gjermania e Franca vendim të shpejtë për vizat

Më: 3 qershor 2019 Në ora: 13:08
Pamje nga takimi

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka zhvilluar sot një takim me një delegacion franko-gjerman që përbëhet nga zyrtarë të Parisit e Berlinit, të cilët kanë ardhur në Kosovë për të diskutuar për përgatitjet e Samitit të Parisit dhe për zhvillimet politike në Kosovë e rajon.

Bashkë me kryeparlamentarin Kadri Veseli, në këtë takim kanë marr pjesë edhe kryeministri Ramush Haradinaj dhe dy bashkëkryesuesit e ekipit të dialogut, Fatmir Limaj e Shpend Ahmeti.

Burime brenda takimit, bëjnë të ditur se Veseli ka kërkuar nga delegacioni i Francës dhe Gjermanisë agjendë të qartë evropiane për Kosovën.

 Veseli po ashtu ka kërkuar nga mysafirët që Gjermani dhe Franca duhet të marrin vendim të shpejtë e të drejtë për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, ndërsa ka theksuar se Kosova nuk do të pranoj asnjë kusht tjetër pasi i ka plotësuar të gjitha kriteret.

 “Ne i kemi plotësuar të gjitha kriteret e kërkuara. Madje më shumë se secili vend i rajonit. Tani është radha juaj që të merrni vendimin e duhur dhe qytetarëve tanë tu hiqen vizat”, ka thënë Veseli gjatë këtij takimi, tregon burimi brenda takimit.

Ndërsa, duke folur për Samitin e Parisit i cili pritet të mbahet më 1 korrik, Veseli ka thënë se pret një udhëzues më të qartë pas Samitit të Parisit për të gjitha çështjet. “Çdo marrëveshje finale Kosovë-Serbi duhet të jetë e bazuar në Kushtetutën e Kosovës. Nuk do të pranojmë Asociacion me kompetenca ekzekutive dhe marrëveshje që cenon sovranitetin e Kosovës”, ka thënë Veseli gjatë takimit.

Gjatë takimit me delegacionin franko-gjerman, kryeparlamentari  Veseli ka folur edhe për iniciativën e tij formimin e Tribunalit Ndërkombëtar për gjenocidin serb në Kosovë.

 Ai ka thënë se mijëra civilë të pafajshëm janë vrarë e masakruar nga forcat paramilitare të shtetit serb dhe edhe pas 20 vjetësh drejtësia nuk i ka gjykuar kriminelët.

 Andaj, siç mësohet nga burime brenda takimit, kreu i Kuvendit ka thënë se Tribunali është i pashmangshëm dhe do të ndodhë, ndërsa ka theksuar se drejtësia vetëm sa i kontribuon paqes së qëndrueshme mes dy popujve dhe Ballkanit Perëndimor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat