Hahn: Është e vështirë të motivohen Kosova dhe Serbia për t’u kthyer në tavolinë - Bota Sot
Hahn: Është e vështirë të motivohen Kosova dhe Serbia për t’u kthyer në tavolinë

Aktuale

Hahn: Është e vështirë të motivohen Kosova dhe Serbia për t’u kthyer në tavolinë

Më: 18 qershor 2019 Në ora: 18:23
Johannes Hahn

Komisionari evropian për Zgjerim dhe Politikë Fqinjësore Johannes Hahn, tha sot se ka shtyrë për të fillim të korrikut përpjekjet e tyre për zhbllokimin e dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës, duke shtuar se është e vështirë për të motivuar drejtuesit e të dy palëve që të kthehen në tryezën e bisedimeve.

"Kjo nuk është një detyrë e lehtë dhe kërkon shumë kurajë politike për të punuar në një kompromis. Duhet ditur se cilat janë pasojat pozitive dhe pasojat pozitive mund të jetë një perspektivë evropiane ", tha Hahn në një konferencë shtypi në Luksemburg.

Hahn shpjegoi se për shkak se të fokusimit të gjendjes në Moldavi, ka shtyrë  përpjekjet e tyre për të zhbllokuar dialogun në fillim të korrikut.

"Por unë jam i sigurt se nuk do të heq dorë nga kjo çështje," tha ai.

Duke treguar për rëndësinë e Marrëveshjes së Prespës midis Athinës dhe Shkupit, Hahn ka thënë se arritja e saj tregon se konfliktet e ngrira mund të zgjidhen në qoftë se ka një perspektivë evropiane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...