Limaj thotë se do të jetë zëdhënës i fuqishëm që të arrihet uniteti për bisedimet me Serbinë - Bota Sot
Limaj thotë se do të jetë zëdhënës i fuqishëm që të arrihet uniteti për bisedimet me Serbinë

Aktuale

Limaj thotë se do të jetë zëdhënës i fuqishëm që të arrihet uniteti për bisedimet me Serbinë

Më: 3 korrik 2019 Në ora: 20:47
Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka thënë çështja e bisedimeve me Serbinë nuk është çështje e ligjit, por e gatishmërisë dhe vullnetit politikë.

Sa i përket vendimit të Gjykatës Kushtetuese, Limaj ka thënë se Gjykata ka kontestuar ligjin për kompetencat e Delegacionit.

Ka thënë se tanimë është krijuar një situatë e re dhe kjo është në shperputhje me përkushtimin e tij.

“Pasi ligji është shpallur i panevojshëm ka ardhur reagimi nga kolegët e PSD-së të cilët e shohin të pamundur ta ushtrojnë detyrën dhe me luajte rolin ashtu siç kemi menduar dhe kemi situatë të re e cila, është në shpërputhje me përkushtimin tim. Largimi i PSD-së ia humbë kuptimin e atij delegacioni”, ka thënë Limaj në një intervistë për ‘Rubikon’.

Delegacioni, sipas tij, duhet të dalë më një qëndrim për këtë temë.

“Në situatën e re kam kërkuar që partnerët e delegacionit të ulën dhe të bisedojnë se si e shohin ketë temë. Ne do të kemi qëndrim rreth kësaj teje. Ne si Nisme do të jemi zëdhënës të fuqishëm që të kemi unitet rreth bisedimeve me Serbinë”, ka shtuar Limaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...