Haradinaj kujton demobilizimin e UÇK-së, e lidh me ushtrinë e sotshme - Bota Sot
Haradinaj kujton demobilizimin e UÇK-së, e lidh me ushtrinë e sotshme

Aktuale

Haradinaj kujton demobilizimin e UÇK-së, e lidh me ushtrinë e sotshme

Më: 19 shtator 2019 Në ora: 17:21
Foto ilustrim

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka kujtuar demobilizimin e UÇK-së në 20-vjetorin e kësaj ngjarje të shënuar, duke thënë se ky proces pashmangshëm solli formimin e ushtrisë.

Ai në një postim në Facebook shkruan se demobilizimi i UÇK-së, 20-vjet më parë, pashmangshëm çoi në themelimin gradual të ushtrisë së Kosovës, përmes një tranzicioni nga Trupat Mbrojtëse te FSK-ja, me mandat ligjor për mbrojtjen e tërësisë territoriale dhe sovranitetit të vendit.

“Lufta e lavdishme e UÇK-së u dëshmua të jetë në shërbim të paqes dhe këtë rrugëtim do ta ndjekim gjithmonë për ta mbrojtur pragun e lirisë, aty ku e kërkojnë aleatët tanë, prirë nga Amerika. Lavdi të gjithë të rënëve për lirinë e Kosovës e nderim të përjetshëm luftëtarëve të lirisë”, ka shkruar Haradinaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...