Mogherini takon përfaqësuesit e Ballkanit Perëndimor, i jepet mbështetje vazhdimit të dialogut - Bota Sot
Mogherini takon përfaqësuesit e Ballkanit Perëndimor, i jepet mbështetje vazhdimit të dialogut

Aktuale

Mogherini takon përfaqësuesit e Ballkanit Perëndimor, i jepet mbështetje vazhdimit të dialogut

Më: 23 shtator 2019 Në ora: 14:51
Foto ilustrim

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, mbajti një takim me udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor, ku u shpreh mbështetje për vazhdimin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë.

Shërbimi për Punë të Jashtme i BE-së njoftoi të hënën se takimi u zhvillua në margjina të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork.

“Në takim u shpreh mbështetje për vazhdimin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës dhe për arritjen e shpejtë të një marrëveshjeje ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e plotë të marrëdhënieve”, thuhet në komunikatë.

Në takim morën pjesë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, si dhe zyrtarë nga Shqipëria dhe Bosnje e Hercegovina.

Bëhet e ditur se palët shprehën mbështetje edhe për hapjen e negociatave të anëtarësimit midis Shqipërisë dhe BE-së dhe Maqedonisë së Veriut dhe BE-së.

Pjesëmarrësit në takim po ashtu shprehën solidaritet me Shqipërinë, e cila u godit nga disa tërmete në fundjavë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...