Rashiq: Bisedimet Kosovë-Serbi t’i pajtojnë popujt, Thaçi e Vuçiq po ndikojnë negativisht - Bota Sot
Rashiq: Bisedimet Kosovë-Serbi t’i pajtojnë popujt, Thaçi e Vuçiq po ndikojnë negativisht

Aktuale

Rashiq: Bisedimet Kosovë-Serbi t’i pajtojnë popujt, Thaçi e Vuçiq po ndikojnë negativisht

Më: 3 tetor 2019 Në ora: 22:13
Nenad Rashiq

Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të cilat pritet të mbahen me gjashtë tetor në Kosovë, për herë të parë ka një kandidat për postin e kryeministrit të Kosovës nga radhët e komunitetit serb, ndërsa janë katër subjekte politike.

Shefi i koalicionit Liria, Nenad Rashiq, thotë për Zërin e Amerikës se forca e tij politike synon të forcojë pozicionin e komunitetit serb në Kosovë.

Ndërkaq, ai thekson se bisedimet Kosovë – Serbi duhet të çojnë në pajtim midis popujve.

“Debatet e dy presidentëve Thaçi e Vuçiq për ndarjen e kufijve ndikojnë negativisht në situatën aktuale”, shprehet Rashiq.

“Dialogu duhet të ketë si qëllim pajtimin mes popujve dhe jo ndarjen”, thekson ai.

“Serbët e Kosovës kanë gjithashtu nevojë për dialog të brendshëm për eliminimin e ndarjeve”, thotë politikani liberal i serbëve të Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...