Organizatori i protestave, Bujar Dugolli tregon se pse e morën Albin Kurtin në lëvizjen studentore - Bota Sot
Organizatori i protestave, Bujar Dugolli tregon se pse e morën Albin Kurtin në lëvizjen studentore

Aktuale

Organizatori i protestave, Bujar Dugolli tregon se pse e morën Albin Kurtin në lëvizjen studentore

Më: 13 tetor 2019 Në ora: 21:26
Bujar Dugolli

Një tjetër organizator protestash, që pasluftës më shumë se sa me politikë i ishte kthyer jetës akademike, Bujar Dugolli, ka treguar se  pse e morën Albin Kurtin në lëvizjen studentore.

“ Kur u njoha me Albini, Fakulteti Tenik nuk ishte i përfaqësuar në mënyrë të kënaqshme, ai ishte i inkuadru në partinë parlamentarë të Adem Demaçit. Albini ishte një student aktiv, e thirra në Union dhe ia shpejgova idenë e organizimit të protesave ndaj rezistencës serbe dhe ai pranoi” është shprehur Dugolli.

Poashtu ai ka cekur se angazhimi i Albinit në lëvizje të ndryshme ka qenë i madh.

“Albini ishte ndër njerëzit më të besushëm të mijë dhe shokëve të tjerë në Unionin të Studentëve kur i merret punët i krynte me sukses”.

Pas angazhimit të madhe në Unioni , Albini menjëherë u pozicionua në një anë duke u bërë kështu edhe kryesori për komunikimi me faktorin ndërkombëtar.

“ Kurti ka qenë njohësi më i mirë i gjuhës angleze ai e mori drejtimin e Sekretariati më Jashtë, pasi ne si grup ishim interesant për faktorin ndërkombëtar, mbanim kontakte me organizata të tjera jashtë vendit si dhe Albini ishte një nga me të besueshmit”, ka vazhduar Dugolli.

Ai ka treguar edhe një anën të Kurti jashtë shfaqjeve televizive dhe seriozitetit.

“Ka qenë serioz atëherë kur duhet të jetë, por ka qenë në humor të mirë, ajo që e karakterizon  është vendosshmëria, virtyte”, ka shtuar Dugolli.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat