Nëse zgjedhjet mbahen në shkurt, ky do të jetë rezultati

Aktuale

Nëse zgjedhjet mbahen në shkurt, ky do të jetë rezultati

Nga: H.O. Më: 17 janar 2020 Në ora: 18:15
Ilustrim

Ka më tepër se 3 muaj që kur janë mbajtur zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe ende nuk janë formuar institucionet. Madje nuk po duket të ketë ndonjë datë të afërt për krijimin e tyre. Si një mundësi tjetër për daljen nga kriza po përmendet edhe shkuarja në zgjedhje të reja.

Njohësi i cështjeve politike, Bleron Baraliu ka bërë një analiza interesante nëse do të mbaheshin zgjedhje të reja në muajin shkurt.

Sipas kësaj analize Vetëvendosja do të fitonte më tepër vota, derisa LDK-ja do të renditej e treat, duke ia lënë vendin e dytë PDK-së.

Postimi i plotë:

Matematike, spekulime, dhe argetim

Nese shkojme ne zgjedhje ne Shkurt:

 

26 vota i ka pas VV. 2 nuk dalin. 24 votojne VV

 

25 LDK. 4 nuk dalin. 5+ votojne VV, 16LDK-

22 PDK. 3- nuk dalin. 3 votojne VV, 16PDK+

12 AAK. .5 nuk dalin. 1 voton VV, aak 10

5 Nisma. 1 nuk dalin. 1 voton VV

 

Gjithsejt kane qene 90 vota shqip. 10 tjera biejne ne 9. Total biejne ne 88 nga 100

 

VV 34; 34/88 = 38.7%. 45 deputete

LDK 16/88 = 18%- 20 deputete

PDK 16/88 = 18%+. 22 deputete

AaK 10.5/88 = 12%+. 13 deputete

Nisma 3/88 = 3.4%

Tjera 9/88 = 10.2%. 20 deputete

 

Shenim. Pas renies se nismes, vv kalon ne 45 deputete, pdk 22, ldk 20, aak 13, duke pjesetu % me .898 (-tjera shkojne 20 ekstra) dhe pastaj me .966(-nisma)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat