Gjykata speciale këtë muaj fillon me ngitjen e aktakuzave - Bota Sot
Gjykata speciale këtë muaj fillon me ngitjen e aktakuzave

Aktuale

Gjykata speciale këtë muaj fillon me ngitjen e aktakuzave

Më: 24 janar 2020 Në ora: 08:49
Ekaterina Trendafilova

Një delegacion i ministrisë së Jashtme gjermane ka vizituar dje dhomat e Specializuara të Gjykatës në Hagë.

Pjesë e këtij delegacioni ishte edhe ambasadori William Roleants de Stappers si dhe zyrtari i MPJ-së belge, Axel Kenes.

E në takimin që pati në këtë delegacion, ka folur kryetarja e Dhomave të Specializuara, Ekaterina Trendafilova.

Ajo ka thënë se të gjithë gjykimet në Speciale do të jenë të drejta dhe të paanshme, e për këtë sipas saj është shumë i përkushtuar institucioni që ajo drejton.

“Të gjithë ne që jemi tek Dhomat e Specializuara jemi plotësisht të përkushtuar të sigurojmë gjykime të drejtë, të paanshme dhe efikase të zhvilluara në një atmosferë të sigurtë”, tha Trendafilova.

Ndërkohë, Specialja po vazhdon ende me dërgimin e ftesave në Kosovë, teksa aktakuzat pritet të ngriten brenda pak muajsh.

Vetëm brenda kësaj periudhe trejavore, Specialja në Kosovë ka dërguar mbi 10 ftesa në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat