Ja çfarë bënte dikur Salih Zyba i Vetëvendosjes

Aktuale

Ja çfarë bënte dikur Salih Zyba i Vetëvendosjes

Nga: A.J Më: 10 shkurt 2020 Në ora: 13:02
Salih Zyba

Deputeti i Vetëvendosjes Salih Zyba ishte aktiv edhe gjatë protestave të vitit 2007 kur u vra Mon Balaj e Arben Xheladin. Ai shihet në një përleshje të fortë më policinë e Kosovës derisa ishte dita kritike për Kosovën ku në Prishtinë protestohej ashpër kundër UNMIKU-ut e EULEX-it .

Një foto e pa parë me herët kur Salih Zyba ishte vetëm aktivist i Vetëvendosjes dhe si duket ishte nder të paret që kundërshtonte atë kohë misionin e EULEX-it.

Sot Salih Zyba është deputet i Vetëvendosjes në Kuvendin e Kosovës dhe është aktiv në politikë aq sa ishte edhe në protestat e vetëvendosjes.

Image
Salih Zyba

 

Ndryshe, sot kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë homazhe tek varri i Arben Xheladinit, në 13-vjetorin e vdekjes së tij.

Të dy aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arben Xheladini dhe Mon Balaj, janë vrarë gjatë protestës së datës 10 shkurt 2007.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat