Albin Kurti ka një kërkesë ndaj UNMIK-ut - Bota Sot
Albin Kurti ka një kërkesë ndaj UNMIK-ut

Aktuale

Albin Kurti ka një kërkesë ndaj UNMIK-ut

Më: 10 shkurt 2020 Në ora: 15:00
Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se UNMIKU duhet të përgjigjet për vrasjen e Mon Balajt dhe Arben Xheladinit, gjatë protestës së 10 shkurtit të vitit 2007.

Kurti pas homazheve për dy ish-aktivistët, deklaroi se policia e asaj kohe kishte pasur faj për humbjen e dy aktivistëve, të cilët po protestonin në protestën e organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje për kundërshtimin e Pakos së Ahtisaarit.

“UNMIKU duhet të marrë masa dhe të kthejë përgjigje për Opinionin e Panelit Këshillues për të Drejtat e Njeriut të UNMIKUT meqenëse, ky panel nxori vendimin se policia ka pasur faj sa i përket vrasjes së demonstruesve paqësorë”, ka deklaruar Kurti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat