Figurat kryesore të VV’së jashtë Kuvendit e Qeverisë - Bota Sot
Figurat kryesore të VV’së jashtë Kuvendit e Qeverisë

Aktuale

Figurat kryesore të VV’së jashtë Kuvendit e Qeverisë

Më: 2 qershor 2020 Në ora: 22:28
Glauk Konjufca, Albin Kurti

Glauk Konjufca për shumë vjet ka qenë një nga deputetët më aktiv në Kuvendin e Kosovës. Ai si shef i grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, mbahet në mend për përplasjet e ashpra me kundërshtarët politik.

Për qejf i kishte përplasjet me ish kryetarin e kuvendit Kadri Veselin e shpesh here në qendër të fjalimeve të tij ishte presidenti Hashim Thaçi.

Qëndrime të forta në Kuvend sa ishte deputet shprehi edhe lideri i VV’së, Albin Kurti.

Përballje të ashpra me kundërshtarët politik patie dhe kur u bë kryeministër.

I tillë ishte edhe ky rast në ditën e mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë së tij.

Por Albin Kurti e Glauk Konufca,  pavarësisht, se janë dy më të votuarit e zgjedhjeve të 6 tetorit nga LVV, nga e mërkura mund të mbesin pa ndonjë funksion në institucione.

Madje nuk do të jenë pjesë as të Kuvendit.

Të njëjtin fat si të kryeministrit në detyrë, e Ministri i Punëve të Jashtme, mund ta kenë edhe Albulena Haxhiu, Haki Abazi e Arben Vitia.

Kjo situatë, sipas Cakollit do ta afektoj edhe grupin parlamentar të VV-së.

Deputetët e zgjedhur të Kuvendit të Kosovës si Kurti, Konjufca, Abazi, Haxhiu kanë lëshuar postin e deputetit, për të marrë përgjegjësi të reja duke u ngarkuar me poste ministrore e qeveritare në Qeverinë e Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat