Murtezaj: Macron tha se brenda vitit 2020 duhet të arrihet marrëveshja finale Kosovë – Serbi - Bota Sot
Murtezaj: Macron tha se brenda vitit 2020 duhet të arrihet marrëveshja finale Kosovë – Serbi

Aktuale

Murtezaj: Macron tha se brenda vitit 2020 duhet të arrihet marrëveshja finale Kosovë – Serbi

Më: 10 korrik 2020 Në ora: 18:48
Valon Murtezaj

Valon Murtezaj, këshilltari për politikë të jashtme i kryeministrit Avdullah Hoti, ka thënë që presidenti i Francës, i ka thënë kryeministrit Hoti që brenda vitit 2020 duhet të arrihet marrëveshja finale Kosovë – Serbi.

“Macron në Paris, kryeministrit Hoti i ka thënë që brenda vitit 2020, do të arrihet marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë”.

“Aspekti i njohjes është qëllimi kryesor dhe do të duhet të jetë në procesin e dialogut”, ka thënë Murtezaj duke theksuar se këtë, kryeministri Hoti e ka bërë shumë të qartë në fjalimin e tij.

Image

Murtezaj në Info Magazine ka thënë që Macron thotë se është punë e Kosovës që të jenë të përkushtuar në gjetjen e zgjidhjes.

“Aq e madhe është bërë çështja e kufirit, sa që kryeministri Hoti ka dashur që të jetë shumë eksplicit, pa diplomaci thotë në fjalimete tij që kjo është e papranueshme dhe nuk duhet të ndodhë. Duhet të ja bëjmë të qartë të gjithëve që koha është për njohje”, është shprehur Murtezaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat