Shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme në Kosovë/ Nuk do të ketë bllokim të plotë - Bota Sot
Shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme në Kosovë/ Nuk do të ketë bllokim të plotë

Aktuale

Shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme në Kosovë/ Nuk do të ketë bllokim të plotë

Më: 11 korrik 2020 Në ora: 22:14
Prishtinë

Gjatë ditës së sotme liderët e institucioneve kanë paralajmëruar që do të shpallet gjendje e jashtëzakonshme në Kosovë për shkak të numrit të rrijes të të infektuarve me koronavirus.

Media mëson nga burimet e saj se në Kosovë pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme bartja e maskave do të mbetet obligative në çdo hapësirë.

Sipas burimeve veprimtaria e kishave, xhamitë, fitneset, ceremonitë e varrimit, pishinat dhe dasmat do të ndalohet tërësisht.

Po ashtu, mësohet se nuk do të ketë mbyllje të gastronomisë por kontroll i rreptë dhe dënim për mbajtjen e distancës dhe maskave.

Mësohet se njëra nga masat e reja do të jetë zvogëlimi i numrit të klientëve në lokale/gastronomi.

Gjithashtu, nuk do të lejohet grumbullimi i një numri të madh të njerzëve dhe nuk do të ketë kufizim të lëvizjes.

Më shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme  inspektimet dhe dënimet do të jenë strike dhe nuk do të ketë falje për asnjë që shkel ligjin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat