Ja çfarë thonë mediat serbe për shkuarjen e Thaçit në Hagë

Aktuale

Ja çfarë thonë mediat serbe për shkuarjen e Thaçit në Hagë

Nga: H.O. Më: 12 korrik 2020 Në ora: 20:42
Hashim Thaci

Hashim Thaçi mbërriti në Hagë si mysafir i Prokurorisë Speciale, ku do të merret në pyetje nesër, shkruajnë mediat serbe, transmeton "Bota sot".

Sot Thaçi nuk mori pjesë në mbledhjen e të ashtuquajturit Këshilli i Sigurisë Kombëtare. Kosova, u kryesua nga Kryeministri Avdullah Hoti.

Sipas burimeve tona, Thaçi nuk mori pjesë në këtë takim, sepse ai u largua nga aeroporti në Tiranë rreth orës 3 pasdite, me qëllim që të mbërrijë për seancën dëgjimore në Hagë nesër, ku do të mbrohet nga avokati britanik Jeffrey Nice.

Aktakuza pretendon se Thaçi, kreu i të ashtuquajturës Partia Demokratike e Kosovës, Kadri Veseli dhe të dyshuar të tjerë në rreth 100 vrasje.

Krimet e paraqitura në projekt-aktakuzë përfshijnë qindra viktima të identifikuara të shqiptarëve, serbëve, romëve dhe kundërshtarëve politikë të Kosovës.

Në Dhjetor 2011, Senatori Zviceran Dick Marty publikoi një raport të Këshillit të Evropës, i cili renditi disa ish-udhëheqës të të ashtuquajturës Ushtria Ҫlirimtare e Kosovës, e përfshirë në krime lufte. I ashtuquajturi Kuvendi i Kosovësa miratoi ligjin për krijimin e Gjykatës Speciale në gusht 2015./Bota sot

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat