LVV kërkon interpelancë me ministrin e Arsimit rreth vitit të ri shkollor e akademik - Bota Sot
LVV kërkon interpelancë me ministrin e Arsimit rreth vitit të ri shkollor e akademik

Aktuale

LVV kërkon interpelancë me ministrin e Arsimit rreth vitit të ri shkollor e akademik

Më: 10 gusht 2020 Në ora: 16:49
VV

Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje inicioi interpelancë për ministrin e Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj, në lidhje me fillimin e vitit shkollor

Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje ka dorëzuar kërkesën për interpelancë ndaj ministrit të Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj, në lidhje me gjendjen në sistemin e arsimit, planet dhe përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor.

“Përkundër se vetëm edhe tri javë na ndajnë nga kur do të fillojë viti shkollor dhe akademik, kjo ministri nuk ka ndërmarrë thuajse asgjë për fillimin e vitit shkollor. Jemi tashmë shumë vonë me planifikim për fillimin e vitit shkollor. Ministria e Arsimit dhe Shkencës nuk ka paraqitur ndonjë plan dhe strategji për të garantuar realizimin e procesit mësimor, përfshirjen e të gjithë nxënësve në proces, si dhe mënyrën e zhvillimit të procesit mësimor në situatën në të cilën ndodhet vendi me COVID-19”, thuhet në kërkesën e VV-së.

Gjatë gjithë pushimit veror, LVV thotë se qeveria nuk është parë të ketë bërë përgatitje për një proces arsimor në rrethana emergjente.

“Sfidat e ndryshme të organizimit të procesit online të arsimimit do të duhej të trajtoheshin për t’u shmangur me fillimin e vitit të ri shkollor. Nga adaptimi psiko-social i nxënësve me mënyrën online të vijimit të mësimit, trajnimi i mësimdhënësve për mësimdhënie nga distanca, mënyra e dorëzimit të detyrave, leximit dhe angazhimit të nxënësve, zbatimi i mundësisë së shkollimit nga shtëpia, por edhe monitorimi dhe vlerësimi i këtij procesi”, përfundon kërkesa e LVV-së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat