Ymeri për emërimin e djalit të Haxhi Shalës konsull në Çeki: Ofendim për shtetin e qytetarët

Aktuale

Ymeri për emërimin e djalit të Haxhi Shalës konsull në Çeki: Ofendim për shtetin e qytetarët

Më: 25 nëntor 2020 Në ora: 12:46
Visar Ymeri

Ish-kryetari i PSD-së, Visar Ymeri ka reaguar lidhur me emërimin e djalit të Haxhi Shalës, konsull në Pragë të Çekisë.

Ymeri, përmes një shkrimi në Facebook, ka thënë  se Kosova është në një fazë të brishtë sa i përket përfaqësimit diplomatik.

“Emërimet e njerëzve që nuk plotësojnë kriteret minimale dhe që nuk zotërojnë aftësi të (para)dëshmuar për diplomaci, përveç se ofendim për shtetin e qytetarët, janë edhe shumë të dëmshme për shtetndërtimin dhe subjektivizimin tonë ndërkombëtar. Prandaj ky emërim, bashkë me emërimet e tjera të ngjashme, duhen mënjëherë të shfuqizohen”, ka shkruar Ymeri.

Sipas tij, Qeveria, Kuvendi dhe Presidenca duhen urgjentisht ta fillojnë procesin e plotësimit të vendeve të zbrazëta diplomatike me njerëz të duhur, me përvojë politike.

Postimi i tij i plotë:

Jemi në një fazë jashtëzakonisht të brishtë, për sa i përket përfaqësimit tonë diplomatik. Praktikisht ka një kohë të gjatë që kur Kosova nuk ka politikë të jashtme efektive, ndërkohë që po ashtu ballafaqohemi me një fushatë shumë aktive e fatkeqësisht të efektshme të Serbisë. Nuk mjafton konstatimi se pushteti i sotëm në Serbi përbëhet nga ish-bashkëpunëtorët e regjimit të Millosheviqit dhe se Serbia nuk e ka bërë shkëputjen me të kaluarën e saj.

Përfaqësimi ynë jashtë vendit është edhe mekanizëm i rëndësishëm për rrëfimin e së vërtetës për Kosovën dhe për domosdonë e ekzistencës së Republikës sonë. Për këtë na duhen njerëz të përkushtuar dhe të aftë. Pra, ata që postin e tyre diplomatik e marrin seriozisht, duke iu përkushtuar me vetëmohim dhe duke dëshmuar se kanë aftësi për ta përfaqësuar të vërtetën tonë politike dhe shtetërore, si dhe orientimin e saj progresist për të ardhmen.

Nuk e di a janë të vetëdijshëm zyrtarët qeveritarë për këto nevoja urgjente të Kosovës. Por, lajmi i fundit për emërimin e djalit të deputetit Shala, si Konsull i përgjithshëm në Pragë, tregon qartazi se nuk janë.

Emërimet e njerëzve që nuk plotësojnë kriteret minimale dhe që nuk zotërojnë aftësi të (para)dëshmuar për diplomaci, përveç se ofendim për shtetin e qytetarët, janë edhe shumë të dëmshme për shtetndërtimin dhe subjektivizimin tonë ndërkombëtar. Prandaj ky emërim, bashkë me emërimet e tjera të ngjashme, duhen mënjëherë të shfuqizohen.

Qeveria, Kuvendi dhe Presidenca duhen urgjentisht ta fillojnë procesin e plotësimit të vendeve të zbrazëta diplomatike me njerëz të duhur, me përvojë politike (të mos keqkuptohem jo partiake) dhe njohuri kulturore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat