Latifi: PSD ka premisa të bëhet parti serioze, por duhet të çlirohet nga inati që e ka me Kurtin

Aktuale

Latifi: PSD ka premisa të bëhet parti serioze, por duhet të çlirohet nga inati që e ka me Kurtin

Më: 29 janar 2022 Në ora: 13:57
Blerim Latifi

Profesori universitar, Blerim Latifi ka thënë se Partia Socialdemokrate ka premisa që të bëhet parti serioze në Kosovë.

Për t’ia arritur këtë qëllim sipas Latifit, PSD-ja duhet që të çlirohet nga politika e inatit që e kanë me Lëvizjen Vetëvendosje.

Përmes një postimi në “Facebook”, Latifi ka thënë se trauma dhe inati nuk mundësojnë një politikë kreative.

Postimi i plotë:

PSD i ka premisat për t’u bërë një parti serioze në skenën politike kosovare, edhe pse tani duket më shumë si një klub i folësve të talentuar publikë.

Por, që t’ia arrijnë kësaj, u duhen paraprakisht dy gjëra: çlirimi nga politika e inatit dhe çlirimi nga anakronizmi ideologjik, të cilin e bartin që nga periudha e hershme e Vetëvendosjes. Çlirimi i parë ka të bëj me heqjen dorë nga angazhimi politik i motivuar nga inatet personale që kanë me Kurtin. Duhet të heqin dorë për të treguar se nuk vazhdojnë të vuajnë nga trauma e ndarjes me Kurtin. Trauma dhe inati nuk të mundësojnë politikë kreative. Ato të dënojnë të mbetesh rob i të kaluarës dhe i ndjenjave të revanshit e hakmarrjes. Ato të shpërfaqin si njeri që politikën e bën për egon tënde të lënduar, e jo për çështjet publike. Ato të dënojnë ta shohësh realitetin nga një persepektivë e ngushtë, nga ngushtësia e shpellës tënde personale. Njerëzit nuk do të të vijnë pas për të kënaqur ndjenjat tua të hakmarrjes.

Çlirimi i dytë ka të bëj me heqjen dorë nga megalomania boshe e diskursit neomarksist, me të cilin PSD e kishte mbushur Manifestin e saj politik. Nuk mund të kuptohet realiteti kosovar me koncepte të tilla si “providenca”, “domosdoshmëria historike”, “hegjemonia gramshiane”, “lufta e klasave”, “tjetërsimi e tejdeterminimi”,  “lufta kundër korporatave multinacionale dhe kapitalizmit financiar”, “kapitali që ia bën varrin vetes”, “mungesa e qasjes internacionaliste, si shkak i krizës brenda të majtës”, e broçkulla të tjera nga koha e debateve ideologjike të KOMINTERN-it. E vetmja fushë ku për këto koncepte mund të flitet seriozisht është historia e ideve politike. T’i marrësh seriozisht ato në rrafshin e politikës praktike të një vendi të vogël, siç është Kosova, është thjesht budallallëk, në kuptimin e plotë të fjalës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat