Kuvendi i përbashkët Shqipëri-Kosovë, anashkalohet PD e Berishës

Aktuale

Kuvendi i përbashkët Shqipëri-Kosovë, anashkalohet PD e Berishës

Më: 27 nëntor 2022 Në ora: 10:33
Kuvendi i përbashkët Shqipëri-Kosovë

Në kuadër të 110-vjetorit të Pavarësisë, Kuvendi i Shqipërisë është duke zhvilluar një mbledhje të përbashkët me atë të Kosovës.

Në hyrje të kuvendit janë vënë ngjarje historike që sollën pavarësinë e kombit shqiptar ndërkohë që deputetëve të Kosovës dhe Shqipërisë u shpjegohen përciptazi ngjarje të rëndësishme të kombit shqiptar.

Mbledhja e deputetëve të të dy shteteve ka nisur në  orën 10:00 dhe do të ketë fjalimi nga deputetët dhe kryeministrat përkatës.

E para që ka folur ka qenë kryeparlamentarja Lindita Nikolla, ndërkohë që ajo është ndjekur nga fjala e Glauk Konjufcës.

Nga ana tjetër, pas tyre do të flasin kryeministri Shqipërisë Edi Rama dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurtin.

Mes folësve janë ministrave dhe krerë grupet parlamentare nga të dyja shtetet, por vihet re që kuvendi ka shpërfillur grupin e Berishës në PD dhe ka vënë Alibeajn si folës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat