Kurz “shuplakë” Serbisë: Austria e ka pranuar Kosovën, kjo nuk do të ndryshojë - Bota Sot
Kurz “shuplakë” Serbisë: Austria e ka pranuar Kosovën, kjo nuk do të ndryshojë

Aktuale

E hënë, 19 nëntor 2018

Kurz “shuplakë” Serbisë: Austria e ka pranuar Kosovën, kjo nuk do të ndryshojë

Më: 14 shkurt 2018 Në ora: 12:06
Kancelari austriak Sebastian Kurtz

Kancelari austriak Sebastian Kurtz ka thënë sot se Austria e ka pranuar pavarësinë e Kosovës dhe ai qëndrim nuk do të ndryshojë.

Ai para mbedhjes së Qeverisë ka thënë se Austria është mik i Kosovës dhe mbështet Ballkanin Perëndimor e po ashtu normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

Deklarata e Kurtz vjen pasi që zëvendësi i tij Heinz-Christian Strachea ka deklaruar për mediat serbe se Kosova është pjesë e Serbisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test