Media zvicerane për Azem Sylën: Kosova liron mashtruesin e dyshuar të ndihmës sociale të Solothurn - Bota Sot
Media zvicerane për Azem Sylën: Kosova liron mashtruesin e dyshuar të ndihmës sociale të Solothurn

Aktuale

Media zvicerane për Azem Sylën: Kosova liron mashtruesin e dyshuar të ndihmës sociale të Solothurn

Nga: G.B Më: 13 mars 2018 Në ora: 10:51
Azem Syla

Ish shefi i shtabit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës UÇK, Azem Syla, është liruar nga paraburgimi, sipas portalit të lajmeve në Kosovë, Insajderi.

Kjo vetëm disa ditë pasi misioni ligjor i BE-së EULEX kishte dorëzuar rastin e tij në gjyqësinë e Kosovës.

Sipas aktakuzës ndërkombëtare Syla dyshohet se ka operuar një mafi të vërtetë të tokës. Ai duhet ta kishte financuar këtë me para sociale nga kantoni i Solothurn, shkruan Srf.ch, përcjell Bota sot.

"Rundschau" raportoi për rastin në vitin 2017.

Prapaskena e saktë e lirimit të Azem Sylës është aktualisht e panjohur. Syla u zhvendos në Solothurn në vitin 2002 për rreth nëntë vjet ndihmë sociale, vazhdon më tej shkrimi media zvicerane.

Prokuroria e Solothurn-it duhej të mbyllte një padi kundër Sylës në vitin 2014 për abuzimin e ndihmës sociale, sepse ajo nuk mund ta provonte pasurinë në Kosovë. Sipas hetuesve të Eulex-it, Syla thuhet se ka menaxhuar llogaritë e tij përmes një njeriu kashte.

Në Kosovë, Syla ishte në vitin 1999 shef i shtabit të Ushtrisë Çlirimtare të UÇK-së dhe pastaj deputet i Kuvendit të Kosovës./BS/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test