Kelmendi: Në veri pushtetin e bën Serbia, Qeveria nuk e ka nën kontroll - Bota Sot
Kelmendi: Në veri pushtetin e bën Serbia, Qeveria nuk e ka nën kontroll

Aktuale

Kelmendi: Në veri pushtetin e bën Serbia, Qeveria nuk e ka nën kontroll

Nga: G.B Më: 16 prill 2018 Në ora: 20:23
Muhamet Kelmendi

Njohësi i çështjeve juridike, Muhamet Kelmendi, ka thënë se në Veri të Mitrovicës janë duke u ndërtuar koloni për serbët që po vijnë nga Serbia, në mbi 12 mijë objekte shqiptare.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ai ka thënë se atë pjesë e Mitrovicës nuk kontrollohet nga Qeveria e Kosovës, por atje pushtetin e bën Serbia, përcjell Bota sot.

Postmi i tij i plotë:

Serbia po zgjerohet territorialisht

Ka kohe qe ne veri te Kosoves jane duke u ndertuar koloni per serbet qe po vijne nga Serbia. 
Atje, ne Mitrovicen e veriut, ne mbi 12 mije objekte shqiptare, jane vedosur kolonet serbe.
Kjo pjese e Kosoves vec eshte serbizuar.
Dhe, natyrisht se pushteti i Republikes se Kosoves nuk vepron, sepse ajoo pjese 
de-fakto, nuk eshte nen kontrollin e Qeverise 
se Kosoves.
Ne veri pushtetin e bene Serbia.
Po me kete politike serbomadhe po veprohet edhe me Medvegje, ne Bujanovc dhe ne Presheve.
Deri tash eshte serbizuar Medvegja. 
Brenda nje kohe te shkurter pritet, nese keshtu vazhdon, qe edhe Presheva dhe Bujanovci te serbizohen.
Dhe, me politiken e tashme serbomadhe te Beogradit nuk shkon as edhe nje decenje dhe serbizimi perfundon. 
Pse?
Sepse nuk ka kunder masa as nga Tirana dhe as nga Prishtina. Keto dy qendra nuk po shprehin fare interes dhe nuk po punojne per ruajtjen e ketyre vendeve sikunder ishin shqiotare.
Prishtina e sheh veriun te serbizuar dhe 
heshte. Qeveria as qe po leshohet ne ate ceshtje madhore per shqiptaret. 
Per tere kete gjendje Prishtina.mbane pergjegjesi.
Shovinistet serbe dhe Beogradi e kane spastruar ate pjese te Kosoves. Me 
Asociacion edhe de-jure sanksiohet ky pushtim.

MK

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test