Thaçi takon Merkelin: Vizioni i saj, garancë për perspektiven evropiane të Kosovës - Bota Sot
Thaçi takon Merkelin: Vizioni i saj, garancë për perspektiven evropiane të Kosovës

Aktuale

E enjte, 18 tetor 2018

Thaçi takon Merkelin: Vizioni i saj, garancë për perspektiven evropiane të Kosovës

Më: 17 maj 2018 Në ora: 13:30
Thaçi ka shkruar se vizioni i kancelares Angela Merkel, i shpalosur sot në Samitin e Sofjes, është garancë e perspektivës së qartë të anëtarësimit të Kosovës dhe shteteve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në kuadër të Samitit të BE-së dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor në Sofje, ka takuar kancelaren gjermane, Angela Merkel.

Në profilin e tij në Facebook, Thaçi ka shkruar se vizioni i kancelares Angela Merkel, i shpalosur sot në Samitin e Sofjes, është garancë e perspektivës së qartë të anëtarësimit të Kosovës dhe shteteve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.

“Kancelaren Merkel e falënderova për mbështetjen e shtetit gjerman dhe i rikonfirmova angazhimin për përshpejtimin e reformave dhe implementimin e obligimeve ndërkombëtare, por edhe përkushtimin tonë për fqinjësinë e mirë, paqen dhe stabilitetin rajonal e më gjerë”, ka shkruar Thaçi.

Sipas tij, bashkëpunimi dhe dialogu janë rruga e vetme për tejkalimin e sfidave në Ballkanin Perëndimor.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test