Çfarë foli Haradinaj me Kancelaren Merkel për viza? - Bota Sot
Çfarë foli Haradinaj me Kancelaren Merkel për viza?

Aktuale

Çfarë foli Haradinaj me Kancelaren Merkel për viza?

Më: 12 korrik 2018 Në ora: 12:28
Ramush Haradinaj dhe Angela Merkel

Angela Merkel nuk është treguar optimiste me Haradinajn kur kanë folur për liberalizimin e vizave.

Kryeministri i Ramush Haradinaj pas kthimit nga Londra ka treguar se cka bisedoi në takimet e rëdëshsishme të tij me kryeministren e Britanisë së Madhe, Theresa May, kancelaren gjermane, Angela Merkel, dhe me kancelarin austriak, Sebastian Kurz. Kyreministri tregon se Merkel i ka thënë se Kosova ka akoma punë deri te liberalizimi i vizave.

Gjermania hynë në shtetet skeptike të Bashkimit Evropian kur bëhet fjalë për liberalizimin e vizave për kosovarët. Haradinaj thotë se kancelaren Merkel ka folur për vizat, e ajo i ka kujtuar Kryeministrit se duhet akoma punë për vizat.

“Kancelarja ishte e kujdesshme, tha se mendojmë që ende keni punë dhe tha se nuk dalin me qëndrim, pa dalë vlerësimi i Komsionit Evropian”, ka treguar Haradinaj.

Haradinaj thotë se ishte i vetmi të cilin e takoi Merkel veçmas në Samitin në Londër.

“ishte një bisedë pune e frytshme me Merkelin, e cila pati vetëm një takim bilateral në Samit, e që e pati me Kosovën. Neve na intereson liberalizmi i vizave, por kemi punë edhe pse nuk është betejë e humbur. Do të punojmë intensivisht për këtë punë”, ka thënë tutje Haradinaj, duke shtuar se sivjet ka liberalizim të vizave.

 “Theresa May ishte shumë e kujdesshme ndaj nesh, na bëri të ndihemi si në shtëpi tonën”, ka thënë Haradinaj për nikoqire. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...