Kocijançiq: Kosovës dhe Serbisë t'iu jepet hapësirë për marrëveshje - Bota Sot
Kocijançiq: Kosovës dhe Serbisë t'iu jepet hapësirë për marrëveshje

Aktuale

Kocijançiq: Kosovës dhe Serbisë t'iu jepet hapësirë për marrëveshje

Më: 27 gusht 2018 Në ora: 14:32
Bruksel

Komisioni Evropian vlerëson se Kosovës dhe Serbisë duhet t'iu jepet hapësirë që të merren vesh për përmbajtjen e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve, tha zëdhënësja e Komisionit, Maja Kocijançiq.

Në një konferencë për gazetarët në Bruksel, Kocijançiq tha se BE-ja, si ndërmjetësuese e dialogut, nuk mund t'i komentojë elementet e mundshme të marrëveshjes, porse do të vazhdojë të punojë në mënyrë intensive me të dyja palët për arritjen e një ujdie gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme, e cila do të mbështetet nga bashkësia ndërkombëtare.

Kocijançiq theksoi se "zgjidhja e përhershme nënkupton zgjidhje të qëndrueshme dhe reale, në përputhje me të drejtën ndërkombëtare".

E pyetur nga gazetarët nëse BE pranon ndryshimin e kufijve, shkëmbim të territoreve dhe territore të pastra etnike, Kocijançiq tha se nuk dëshiron të futet në spekulime dhe detaje "në këtë fazë të fundit të dialogut".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...