Thaçi shpreson ta takojë Presidentin amerikan dhe ta pyes për ndarjen e vendit - Bota Sot
Thaçi shpreson ta takojë Presidentin amerikan dhe ta pyes për ndarjen e vendit

Aktuale

E hënë, 22 tetor 2018

Thaçi shpreson ta takojë Presidentin amerikan dhe ta pyes për ndarjen e vendit

Më: 21 shtator 2018 Në ora: 20:17
Hashim Thaçi

Presidenti i vendit Hashim Thaçi shpreson se do të takojë në Uashington presidentin amerikan Donald Trump për të diskutuar ndarjen e vendit.

Komentet i bëri gjatë një interviste në televizionin publik të Kosovës.

Thaçi i cili do të udhëtoj për SHBA thotë se nëse do të ketë rastin të takojë të parin e Shtëpisë së Bardhë' do t'i flasë për korrigjimin e kufirit.

“Shpresoj që po. Por nëse do të takohem një nga çështjet do të jetë dialogu me Serbinë, negociatat dhe mundësia e arritjes së një marrëveshje dhe mbështetja edhe e presidentit personalisht për mundësinë e bashkëngjitjes së Preshevës, Medvegjës e Bujanocit me Kosovën dhe arritjes së marrëveshjes paqësore duke nënkuptuar edhe njohjen reciproke pra edhe korrigjimin e kufirit’, tha Thaçi në emisionin ‘Debat’ në RTK.

Ish-kryeministri tha se nuk do të pranojë asnjë marrëveshje me Serbinë nëse nuk do të marrë pëlqimin amerikan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test