Bislimi: Protesta e së shtunës, më e madhja ndonjëherë në Kosovë - Bota Sot
Bislimi: Protesta e së shtunës, më e madhja ndonjëherë në Kosovë

Aktuale

Bislimi: Protesta e së shtunës, më e madhja ndonjëherë në Kosovë

Më: 1 tetor 2018 Në ora: 23:57
Besnik Bislimi

Besnik Bislimi i Vetëvendosjes, ka thënë se gjithçka ka shkuar mirë në protestën e së shtunës.

Nënkryetari i VV-së, në Interaktiv, tha se qytetarët treguan se nuk dëshirojnë që të ketë ndryshime të kufijve.

“Protesta s’ka qenë e VV-së, ka qenë mbarëpopullore, e të gjithëve. VV ka qenë vetëm organizatore. Në këtë protestë ka rënë në sy pjesëmarrja e grave, e familjeve, e fëmijëve, e mërgatës, të shoqërisë civile, botës akademike. Kjo tregon se protesta ka qenë gjithëpopullore”, theksoi ai.

Sikurse kreu i VV-së, Albin Kurti, as Bislimi nuk pati shifra të pjesëmarrjes në protestën e së shtunës, ndonëse tha se numri ka qenë shumë i madh e madje tha se është protesta më e madhe që është mbajtur ndonjëherë në Kosovë, madje edhe më e madhe se e 9 janarit të vitit 2015, kur opozita e atëhershme përbëhej nga VV, AAK dhe Nisma.

“Për këto negociata që Thaçi i bën i mungon platforma, ekipi, e tash u dëshmua se i mungon edhe populli. Çdo vendim që nxjerr ai nuk ka mbështetje as te subjekti i tij politik. Thaçi ka subjektin e tij politik, e madje e ka vënë në siklet edhe vetë PDK-në që s’po mund të dalin ta kundërshtojnë atë”, shtoi Bislimi.

Thaçi, sipas tij, me shkuarjen në Ujman të shtunën, në kohën kur po zhvillohej protesta në Prishtinë, tregon se “ai e ka humbur busullën”.

“Protesta s’ka qenë vetëm kundër Thaçit, por ndaj qeverisjes së keqe që po i bëhet Kosovës”, deklaroi nënkryetari i VV-së, duke shtuar se kemi edhe keqqeverisje e edhe president që rrezikon vendin.

Ai tha se përkrahja që i kanë dhënë me fjalë Haradinaj dhe Thaçi protestës, nuk i bënë ata kryeministër e president më të mirë.

Bislimi tha se do të provojnë të shtojnë bashkëpunimin opozitar në Kuvend, por theksoi se protesta do të ketë edhe më tej.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat