28 euro në ditë për një të burgosur në Kosovë - Bota Sot
28 euro në ditë për një të burgosur në Kosovë

Aktuale

28 euro në ditë për një të burgosur në Kosovë

Më: 4 nëntor 2018 Në ora: 12:41
Foto ilustrim

Mbi 1 mijë të burgosur nëpër Qendrat Korrektuese të Kosovës po i kushtojnë shtetit një shumë të madhe parash. Të njëjtëve po u sigurohet edhe kujdesi higjenik dhe shëndetësor.

Megjithë buxhetin modest të Kosovës, të burgosurit që vuajnë dënimet nëpër Qendrat Korrektuese, shtetit po i kushtojnë mjaftë shumë.

Numri aktual i të burgosurve në Kosovë është 1557.

Kjo është bërë e ditur nga Jeton Kabashi, zyrtar për informim në Shërbimin Korrektues të Kosovës.

Kabashi tutje shton se nga ky numër i përgjithshëm, 35 prej tyre i përkasin moshës së mitur.

E përderisa një qytetar i thjeshtë i Kosovës e kalon diten me një buxhet minimal, një i burgosur shtetit i kushton 28 euro në ditë.

Kabashi thotë se në këtë shumë përveq shujtave ditore, përfshihet edhe kujdesi shëndetësor, higjenik dhe shërbime të tjera që i ofrohen një të burgosuri.

E ndërkohë që të burgosurve po u ofrohet kujdes i mjaftueshëm nga institucionet e Kosovës, të njëjtit shpeshë herë po kanë probleme me ligjin edhe prapa grilave.

Policia e Kosovës jo rrallë në raportet e saja përmend edhe tentativat për të futur substanca narkotike nëpër Qendrat Korrektuese.

Rastet më të shpeshta vërehen në Burgun e Dubravës, teksa nuk ka ndonjë statistikë zyrtare se sa raste të tilla janë evidentuar brenda këtij viti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...