Demantohet sërish Serbia, MPJ: Unioni i Komoreve nuk do ta tërheq njohjen e Kosovës - Bota Sot
Demantohet sërish Serbia, MPJ: Unioni i Komoreve nuk do ta tërheq njohjen e Kosovës

Aktuale

Demantohet sërish Serbia, MPJ: Unioni i Komoreve nuk do ta tërheq njohjen e Kosovës

Më: 7 nëntor 2018 Në ora: 10:39
Foto ilustrim

Mediat në Serbi kanë raportuar sërish sot për tërheqjet e njohjeve për Kosovën.

Mediat në Serbi sërish sot kanë raportuar se një shtet tjetër ka tërhequr njohjen për Kosovën.

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq deklaroi sot se Union i Komoreve është “shteti i radhës” që do të tërheqë njohjen e pavarësisë së Kosovës.

E lidhur me këtë media ka kontaktuar me Ministrinë e Punëve të Jashtme, të cilët e kanë demantuar këtë lajm.

Këshilltari i ministrit Pacolli, Jetlir Zyberaj, ka thënë se nuk ka asgjë të vërtetë.

“Jo nuk ka asgjë të vërtet nga ky lajm”, ka thënë shkruat Zyberaj.

Unioni i Komoreve ndodhen në brigjet lindore të Afrikës në Oqeanin Indian.

Diplomacia serbe, në krye me ministrin e Jashtëm, Ivica Daçiq, është në lobim të vazhdueshëm kundër pavarësisë së Kosovës dhe tërheqjeve të njohjeve nga vendet që tashmë e kanë njohur shtetasin e Kosovës.

Gjithashtu, tashmë është bërë e ditur se shteti serb shpenzon miliona euro për fushatën e saj kundër anëtarësimit të Kosovës në organizata ndërkombëtare dhe çështje të tjera që pengojnë zhvillimin e shtetësisë së Kosovës.

Njohja e pavarësisë së Kosovës nga Unioni i Komoreve ka ndodhur me 19 maj 2009.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...