Limaj: Krijimi i një ode të përbashkët Kosovë-Shqipëri, është një hap i rëndesishëm për dy shtetet - Bota Sot
Limaj: Krijimi i një ode të përbashkët Kosovë-Shqipëri, është një hap i rëndesishëm për dy shtetet

Aktuale

Limaj: Krijimi i një ode të përbashkët Kosovë-Shqipëri, është një hap i rëndesishëm për dy shtetet

Më: 9 nëntor 2018 Në ora: 13:47
Fatmir Limaj

Qevera e Kosovës besoj sikur qeveritë e tjera duhet të vazhdojdhe ta fuqizoj partneritetin me subjektet tona ekonomike ashtu siq është oda , vedni ku mbledh bizneset dhe te gjith akterët në funksion të zhvillimit. Besoj që sugjerimet dhe angzhimet e odës eshte një burim i informacioneve të kërkesave të bizneseve dhr besoj  që aty ku merr pjesë oda do të kemi Ligje edhe më të mira..

Më 26 nëntor ne do të jemi të gtshëm ta nënshkruajmë odën. Ne e dijmë që kemi probleme të bashkëpunimit Kosovë Shqipëri dhe nuk jemi të kënaqur sepse kemi probleme të cilat rëndojnë aktivitetin ekonomik.Ne po presum pergjigje nga qeveria e Trianës me disa cështje të cilat i kemi ndrutë. Taksa rrugore është njera nga pengesat e cila dëmton aktivitetin ekonomik pra dëmton prodhuesit e rë dyja vendeve. Kërkesa jonë ka qenë që qeveria shqiptare ta gjejë modalitetin që ta zvritë atë taksë.

Kemi marrë një zotim mundëm me thanë qe ata shpejt do të dalin me një raport dhe ti përgjigjen shqetësimin tonë. Në ttre muajt e ardshëm presim që ta kemi një raport dhe pastaj të shohim cka mund të beht. Problemi me certifikatat fitosanitare fhe ne jemi duke përgatitur një listë me licenct të cilat duhet të njihen.

Një licencë që lëshohet në Prishtinë ato të njihen dhe anastjelltas. Kosova është e gatshme për me shku deri në fund bashkpuni.it me Shqipërinë dhe ne ketë e presim edhe nga shqipëria. Gjithashtu do të shohim që të kemi një portë hyrse doganore e cila nënkupton që mallrat që kanë për të hyrë në Kosovë të kalojnë sa më shpejt pra për mallrat që vijnë në portin e Durrësit. Ne jemi shumë te interesuar që ti heqim taksat e dyfishta të peodhuara në Shqipëri dhe Kosovë. Sa i përketë takses 10 për qind së pari ne mendojmë që në vazhdimsi Serbia e ka shkëlë marrëvedhjen e CEFTAs.

Kosova është e interesuar që të ketë badkpunim me të gjitha vendet. Kosova ka hyrë në Cefta në mënyrë që të ketë bashkpunim rajonal dhe kjo gadishmëri asnjëherë nuk është vje lerësuar nga serbia dhe Bosnja. bashkëpunim nuk do të thotë që të sigurohettregu i Serbise në Kosovë. Bashkpunim rajonal nuk nënkupron me shku e me pagu për tërheqjen e njohjeve të Kosovës. Më leht është me shku ne Kinë sesa të shkohet në Bosnje. Transportuesit tanë e dinë mirë cfarë përjetojnë gjatë kalimit nëpër Serbi. Kosova nuk ka mudnësi të gjejë treg në serbi. Ka ardhur koha qe Kosova të qoj sinjale të carta se ne nuk do ti mbyllim sytë fhe kjo nuk është vetëm qeshtje e sugurisë tregtare por është edhe e sigurisë nacionale. Ne ftojmë vendet e rajonit tq sillen me Kosovën ashtu siq sillet Kosova me ta. Nëse Serbia nuk është e kujdesshme të ruaj tregun e saj pse ne duhrt të jemi të kujdesshëm. Ne nuk do të lejojmë Serbinë të sillet kështu. : Të gjitha vendet e rajonit duhet ta kenë të cartë se Kosova nuk do të lejoj që të traitohet e pagarabartë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...