Këto ishin kërkesat e Haradinajt që zyrtarët e BE-së u bën nervoz - Bota Sot
Këto ishin kërkesat e Haradinajt që zyrtarët e BE-së u bën nervoz

Aktuale

Këto ishin kërkesat e Haradinajt që zyrtarët e BE-së u bën nervoz

Më: 17 dhjetor 2018 Në ora: 16:24
Haradinaj dhe Mogherini

Kryeministri Ramush Haradinaj ka pasur një përplasje të ashpër me shefen e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherinin.

Haradinaj ka insistuar që nuk do ta heqë taksen 100% ndaj mallrave serbe dhe atyre nga Bosnja e Hercegovina edhe pas presionit të BE-së.

IO ka kontaktuar me zyrtarë brenda takimit të cilët kanë thënë se Haradinaj ishte pro vendosjes së taksës dhe pro Amerikës që të përfshihet në dialog, mirëpo si duket kjo iu ka penguar shumë zyrtarëve të BE-së.

Sipas burimeve, Haradinaj i kishte kritikuar ashpër zyrtarët e BE-së edhe për vonesën e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës. 

Një konferencë për media ishte paralajmëruar të mbahej mes Haradinajt dhe Mogerinit, mirëpo kjo e fundit e kishte anuluar atë pas tensionimit të situatës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...